Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Whitman Mission NHS

Národní historické místo Whitman Mission nacházející se západně od města Walla Walla ve státě Washington, stojí na místě bývalé Whitman Mission na Waiilatpu.  Dne 29. listopadu roku 1847 byla rodina Dr. Marcuse Whitmana a další lidé zmasakrování původním indiánským kmenem Cayuse. Místo tak připomíná Marcuse a Narcissu Whitmanovy, kteří se velmi zasloužili o rozvoj známé Oregonské stezky a snažili se řešit konflikty mezi dvěma odlišnými kulturami – indiány a bílými osadníky.

V roce 1836 přicestovala s lovci kožešin do Oregon Country také malá skupinka presbyteriánských misionářů. Mezi nimi byla právě Narcissa Whitman a Eliza Hart Spalding, což byly první bílé ženy, které cestovaly skrz celý kontinent. Rozdíly v kultuře vedly neustále k rostoucímu napětí mezi původními indiány a rodinou Whitmanů. Do kraje přijíždělo stále více a více bílých osadníků, kteří indiánům zabírali jejich území.

V roce 1847 navíc ještě vypukla epidemie spalniček, která pozabíjela asi polovinu indiánského kmene Cayuse. Indiáni samozřejmě ze smrti svých blízkých obviňovali bílé přistěhovalce, zejména pak doktora Whitmana, který byl nakonec se svou ženou a dalšími jedenácti lidmi zabit. Asi 60 dalších lidí vzali indiáni jako rukojmí. Tento čin šokoval celou zemi a americký Kongres se rozhodl bránit oregonské území a vyvolal válku s indiány.

Dnes je tato oblast významnou archeologickou lokalitou, kde byly vykopány důležité artefakty pocházející z té doby. Asi padesát let po události zde byl na nedalekém kopci vystavěn pamětní obelisk. V roce 1936 zde byla založena památková zóna pojmenována Whitmanův národní památník a 1. ledna roku 1963 byla zapsána do Národního registru historických míst.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko