Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klondike Gold Rush NHP

V roce 1896 byla na řece Klondike, která protéká aljašským teritoriem Yukon objevena četná naleziště zlata.  Začala tak jedna z největších zlatých horeček té doby, která je dnes nazývána jako Klondike Gold Rush. Oblast Klondiku tehdy zaznamenala obrovský příliv zlatokopů a lidí, kteří chtěli co nejrychleji zbohatnout. Během dvou let se sem vypravilo neuvěřitelných 100 tisíc dobrodruhů. Zlato zde bylo objeveno již o mnoho let dříve, zlatokopem Georgem Carmackem a jeho indiánskými pomocníky Tagishem Charliem a Jime Skookumem, když prohledávali místo, kde potok Bonanza ústí do řeky Klondike. Pravá zlatá horečka však propukla až v 90. letech 19. století.

I když se území s výskytem zlata nacházelo na kanadském území, přístup k řece byl ale možný jen z Aljašky. Nedaleké město Seattle ležící na severozápadě USA se tak stalo vstupní ranou na Aljašku. Tím došlo zároveň k jeho prudkému rozvoji, který pokračuje dodnes. Jakýmsi výchozím bodem horníků byla jeho historická čtvrť  Seattle´s Pioneer Square, která je dnes lemována domky z červených cihel. Většina původních budov byla zničena při velkém požáru v roce 1889. Pokud se vypravíte do podzemí na Underground Tour, zjistíte, jak vypadal přístav před více než sto lety. Na náměstí Occidental Park se nachází muzeum Klondike Gold Rush National Historical Park, kde se seznámíte s historií města a zlatokopeckou mánií konce 19. století

Přistěhovalci a zlatokopové následně v oblasti Klondiku založili kultovní osadu Dawson City. Ta upoutala i spisovatele Jacka Londona, který zde po několik let žil. Zlatokopové se dostávali na Aljašku lodí, většinou se vyloďovali v přístavu Skagway, kde se dnes nachází národní park Klondike Gold Rush National Historical Park. Park byl založen v roce 1976 a zaujímá rozlohu 5342 hektarů. Potom se museli dostat přes vysoké horské hřebeny na kanadsko-americké hranici, což bylo poměrně fyzicky náročné.

Rychleji se tento pochod dal zvládnout přes hřeben Chillkoot, což bylo ale mnohem nebezpečnější. I v letních měsících zde znesnadňoval cestu sníh. Další variantou byl pak přechod průsmyku White Pass, kde bylo možné využít pomoci mul nebo koní, kteří nesli zásoby. Kanadská vláda totiž vydala nařízení, že každý zlatokop musí být vybaven zásobami na celý rok. Přes White Pass později vedla i železnice.

Dnes je trasa přes Chillkoot vyhledávanou turistickou stezkou, která je určena pro opravdové dobrodruhy. Při pochodu po Chillkoot´s trail se podíváte do míst, kam v 19. století přišly tisíce zlatokopů hledat bohatství a štěstí. Zájemci se mohou projet historickou úzkokolejkou přes White Pass do městečka Skagway. Chillkoot´s Trail i White Pass Trail končí v kanadské vesničce Bennet, odkud se můžete po řece Yukon plavit až do Dawson City. Plavba trvající 16 – 18 dní je naprosto nezapomenutelným zážitkem, po celou dobu jste obklopeni nedotčenou aljašskou přírodou. Dnes je park Klondike Gold Rush hlídán místními rangery.

Zajímavé je také městečko Whitehorse, které je obehnáno vysokými kopci a nádhernou divočinou. Skvělým nápadem taj je, zapůjčit si kolo a vydat se vzhůru za dobrodružstvím.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko