Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ozark NSR

Jako Ozark Plateau je nazývána vrchovina rozkládající se na území amerických států Missouri, Arkansas a Oklahoma na ploše 130 tisíc čtverečních kilometrů. Jde o velmi hustě zalesněné území doplněné krasovými jeskyněmi a kaňony. Nejvyšším vrcholem masívu se stal Boston Mountains s výškou 822 metrů nad mořem. Vysočina je ohraničena řekami Missouri a Arkansas. Ozark je tak oddělena protáhlou sníženinou údolí řeky Arkansas od pohoří Ouachita. Missouri a Arkansas jsou dvě nejčistší a nejkrásnější americké řeky, které společně tvoří národní park National Scenic Riwerways, jež ochraňuje tento systém divokých řek. Tento park se rozkládá na ploše 134 čtverečních mil.

Ozark je svou strukturou klenba, v období prekambria došlo na okraji platformy k silné vulkanické činnosti, která byla dokončena výstupy granitů. Po dlouhém období usazování hornin došlo k výzdvihu klenby, tato činnost byla spjata s prvohorním vrásněním. Ve složení hornin dnes převládají vápence, dolomity, pískovce a břidlice. Různé složení hornin má za následek nestejnou geomorfologickou odolnost skal proti zvětrávání a odnosu. Reliéf Ozarku je velmi různorodý, mezi časté přírodní jevy zde patří kras, který je hojně rozšířen a je pozoruhodný svými jeskyněmi a vyvěračkami. Na území parku najdeme přes 300 jeskyní a pramenů. Některé prameny, jako je Big Spring, Alley Spring a Blue Spring patří mezi největší v Americe.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko