Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

George Washington Carver NM

George Washington Carver se narodil v roce 1864 a byl to afroamerický botanik, který pracoval jako zemědělec na jihu Spojených států amerických. Staral se o bývalé černošské otroky a učil je obhospodařovat zemi a naučil je také soběstačnosti. Sám je znám zejména pro vynalezení více než 325 použití burských oříšků a jiných rostlin. Jeho objevy pomáhaly zvyšovat rentabilitu hospodaření.

George se narodil jako otrok v černošské čtvrti Marion ve městě Diamond Grove, ve státě Missouri. Jeho majitelem byl německý přistěhovalec Mojžíš Carver, který koupil Georgovu matku Marii od Williama P. McGinnise dne 9. října roku 1855 za pouhých 7 dolarů. Totožnost Georgova otce není známá, údajně šlo o otroka ze sousední farmy, který zemřel krátce po Georgově narození. George měl pak ještě tři sestry a jednoho bratra, všichni však předčasně zemřeli. Když byl George ještě malé dítě, byl i se svou matkou unesen nočními lupiči Konfederace a prodáni do Arkansasu. V té době to nebylo nic zvláštního.

Pravý majitel, Mojžíš Carver však najal člověka, aby je našel. Tomu se však podařilo vystopovat už jen George, jeho matku nenašel – buď zemřela, nebo byla odvedena vojáky na sever země. Sám George byl nalezen na poslední chvíli, byl na pokraji smrti, jelikož se nakazil černým kašlem. Za to, že mu byl Gorge navrácen, odměnil Carver jeho zachránce svou nejlepší klisnou, která se později stala matkou vítězných dostihových koní.  George se však neustále potýkal se zdravotními problémy, dostával záchvaty dýchacích cest a měl oslabenou imunitu. Kvůli této indispozici nemohl manuálně pracovat, proto trávil čas touláním se po polích a pozorováním různých druhů divokých rostlin. Postupně se mu podařilo získat tak velké znalosti, že ho sousedé začali nazývat „doktorem rostlin“.

Když byl jednoho dne poslán k sousedovi, aby mu pomohl se sázením rostlin, v jeho domě uviděl něco, co změnilo jeho život. V kuchyni spatřil na zdech krásné obrazy květin a od té chvíle mu bylo jasné, že chce být umělcem a zároveň botanikem. Jakmile bylo zrušeno otroctví, Mojžíš Carver se svou manželkou přijali George a jeho bratra Jima za své vlastní syny. Naučili je číst a psát a povzbuzovali je v jejich zálibách a intelektuálních schopnostech. V Diamond Grove nebylo černochům povoleno navštěvovat školu, pro ně byla škola zřízena asi deset mil jižně od městečka Neoshe a tak se rozhodl tam odejít. Poté navštěvoval i střední školu ve Fort Scott v Kansasu. Poté, co se George stal svědkem ubití jednoho černocha k smrti skupinou bělochů, Fort Scott opustil. Nakonec získal diplom na střední škole v Minneapolisu ve státě Kansas. Po střední škole si otevřel prádelnu v městečku Olathe.

Nakonec se však vrátil k botanice a v roce 1903 zahájil George Washington Carver v alabamském Tuskeegee institutu výzkum arašídů a přišel na víc než 300 způsobů jejich využití, včetně holicího krému a krému na boty. Dodnes je proto považován za "otce buráků" a získal také několik patentů na výrobu kosmetiky. Podle historiků údajně objevil více než tři sta různých použití pro arašídy a stovky použití pro sojová zrna, pekanové ořechy a sladké brambory. Držel se hesla: „Když budeš dělat obyčejné věci neobyčejným způsobem, přivoláš pozornost celého světa“.  A to se mu opravdu povedlo. Návštěvníci dnes mohou v Missouri navštívit místo jeho dětství i dům, ve kterém společně s rodinou Mojžíše Carvera mladý George žil. Toto místo je považováno za národní památku a je pod patronátem organizace National Park Service.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko