Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Harry S Truman NHS

Harry S. Truman byl 34. viceprezidentem a 33. prezidentem Spojených států amerických v letech 1945 – 1953. Do úřadu prezidenta nastoupil po smrti Franklina D. Roosevelta v dubnu roku 1945. Harry Truman se narodil 8. května roku 1884 v Lamaru, ve státě Missouri jako nejstarší dítě Johna Andersona Trumana a Marthy Elleny Young Trumanové. Měl mladšího bratra Johna Viviana i sestru Mary Jane Trumanovou.  Když bylo Harrymu šest let, přestěhovala se jeho rodiny do města Independence ve státě Missouri. Zde strávil budoucí prezident velkou část svého dětství a celé mládí.

Roku 1901 ukončil střední školu a dál již nestudoval. Univerzitní vzdělání tak nikdy nezískal. Prošel několika úřednickými zaměstnáními a nakonec se na více než 10 let stal farmářem. Jakmile vstoupilo USA do války, Harry dobrovolně narukoval do Národní gardy a jako důstojník byl odvelen do Francie. Během svého vojenského výcviku ve Fort Sill v Oklahomě se setkal s mnoha zajímavými lidmi, kteří posléze ovlivnili jeho politickou kariéru. Jedním z těchto lidí byl například i politik Thomas Joseph Pendergast. Když válka skončila, vrátil se Harry do Independence a oženil se s Bess Wallacowou. Společně měli dceru Margareth, která se narodila v roce 1924. V téže době začal Harry Truman podnikat a s přítelem z Francie si otevřel obchod s oblečením Truman & Jacobson. Podnikání však zanedlouho zkrachovalo kvůli nedostatku zákazníků.

Na počátku 20. let 20. století se Harry pokusil studovat práva na Missourské univerzitě v Kansas City, po dvou letech však školu opustil. Roku 1922 byl díky pomoci Thomase Pendergasta zvolen soudcem krajského soudu ve volebním okrsku Jackson v Missouri, což byla administrativní pozice. Tím však byla odstartována jeho politická kariéra. V roce 1924 byl přítelem přesvědčen, aby se přidal ke Ku Klux Klanu, za což byl mnohokrát kritizován a co ho jako stín provázelo až do smrti.

V době, kdy se ujal prezidentského úřadu, ho čekalo řešení hned několika závažných událostí. Těsně po jeho nástupu v roce 1945 dopadla na Hirošimu první atomová bomba, začala Studená válka a Truman musel také vytyčit základní postoj USA vůči rozpínání komunismu – panovalo období tzv. „red scare“, neboli „rudé hrozba“. I když na počátku své kariéry prezidenta nebudil Truman v lidech přílišnou důvěru a byl nazýván „malým mužem z Missouri“, dokázal během let získat respekt a pověst silného a rozhodného státníka.

V roce 1964 měl nehodu v koupelně, ze které se již nikdy úplně nezotavil. Dne 5. prosince roku 1972 byl přijat do nemocnice kvůli srdeční slabosti, špatné funkci ledvin a zažívacím potížím. Dne 26. prosince v 7:50 ráno zemřel v Kansas City ve věku 88 let. Je pohřben u Trumanovy knihovny v Independence. Místo, kde Harry S. Truman v mládí žil – Wallace House, je dnes vyhlášeno národním historickým místem a je otevřeno pro veřejnost. V Grandview byla dokonce zachována stará rodinná farma.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko