Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pu`uhonua O Honaunau NHP

Na západním pobřeží největšího havajského ostrova Hawaii se nachází historicky cenné a posvátné místo Pu´uhonua o Honaunau, jehož název by se dal do češtiny přeložit doslova jako „Posvátné útočiště v Honaunau“. Toto místo je připomínkou tradičního způsobu života původních obyvatel.

Pu´uhonua o Honaunau bylo v minulosti sídlem havajské královské rodiny, které se skládalo z několika objektů ukrytých v háji kokosových palem. V místě byla pitná voda a také bylo dobře dostupné - mělo vlastní přístaviště. Ostatní obyvatelé ostrova byli od královského sídla odděleni masivní zdí, za kterou se obyčejný smrtelník nesměl podívat. Sídlo králů bylo trvale osídleno po několik staletí, ale v roce 1819 nechal král Kamehameha II. zrušit tradiční náboženské rituály, město bylo zničeno a navždy opuštěno.

Podobných kamenných zdí bylo na ostrovech postaveno více, první vznikla již v roce 1550. Místa získávala svou posvátnou úctu teprve, až sem byly uloženy ostatky králů. Například ostatky krále Kamehameha I. ochraňovaly celou oblast, která byla vymezena velkou zdí. To znamenalo, že se v těchto místech nesměla prolít krev, mnoho lidí tak prostor za zdí vnímalo jako poslední útočiště. Když se někdo účastnil bitvy a utekl do tohoto prostoru, mohl zde počkat, až bitva skončí. Zde neměl nikdo právo na něj útočit, ať šlo o nepřítele či poraženého. Kdokoliv by zákaz prolití krve porušil, čekal by ho ten nejvyšší trest – smrt. Svou druhou šanci zde mohli od kněze dostat také lidé, kteří porušili posvátné pravidlo.

Nebylo však jednoduché se sem dostat. Lidé sem museli doplavat z moře, což nebylo až tak snadné, protože byli nuceni překonávat silné proudy a ostré útesy a v neposlední řadě riskovali i napadení žraloky. Když se jim podařilo dosáhnout břehu, přítomní kněží provedli rituál na usmíření bohů, poskytli rozhřešení a člověk se mohl vrátit domů.

Několik kilometrů jižně se nachází největší ostrovní město Kona. Nedaleká zátoka Kealakekua Bay se do historie zapsala tím, že zde zahynul známý objevitel Kapitán James Cook. Ve městečku Captain Cook tak najdete jeho památník. V zátoce Punalu'u Black Sand Beach, ale i na jiných místech ostrova můžete spatřit mořské želvy.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko