Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pu`uhonua O Honaunau NHP

Na západním pobřeží největšího havajského ostrova Hawaii se nachází historicky cenné a posvátné místo Pu´uhonua o Honaunau, jehož název by se dal do češtiny přeložit doslova jako „Posvátné útočiště v Honaunau“. Toto místo je připomínkou tradičního způsobu života původních obyvatel.

Pu´uhonua o Honaunau bylo v minulosti sídlem havajské královské rodiny, které se skládalo z několika objektů ukrytých v háji kokosových palem. V místě byla pitná voda a také bylo dobře dostupné - mělo vlastní přístaviště. Ostatní obyvatelé ostrova byli od královského sídla odděleni masivní zdí, za kterou se obyčejný smrtelník nesměl podívat. Sídlo králů bylo trvale osídleno po několik staletí, ale v roce 1819 nechal král Kamehameha II. zrušit tradiční náboženské rituály, město bylo zničeno a navždy opuštěno.

Podobných kamenných zdí bylo na ostrovech postaveno více, první vznikla již v roce 1550. Místa získávala svou posvátnou úctu teprve, až sem byly uloženy ostatky králů. Například ostatky krále Kamehameha I. ochraňovaly celou oblast, která byla vymezena velkou zdí. To znamenalo, že se v těchto místech nesměla prolít krev, mnoho lidí tak prostor za zdí vnímalo jako poslední útočiště. Když se někdo účastnil bitvy a utekl do tohoto prostoru, mohl zde počkat, až bitva skončí. Zde neměl nikdo právo na něj útočit, ať šlo o nepřítele či poraženého. Kdokoliv by zákaz prolití krve porušil, čekal by ho ten nejvyšší trest – smrt. Svou druhou šanci zde mohli od kněze dostat také lidé, kteří porušili posvátné pravidlo.

Nebylo však jednoduché se sem dostat. Lidé sem museli doplavat z moře, což nebylo až tak snadné, protože byli nuceni překonávat silné proudy a ostré útesy a v neposlední řadě riskovali i napadení žraloky. Když se jim podařilo dosáhnout břehu, přítomní kněží provedli rituál na usmíření bohů, poskytli rozhřešení a člověk se mohl vrátit domů.

Několik kilometrů jižně se nachází největší ostrovní město Kona. Nedaleká zátoka Kealakekua Bay se do historie zapsala tím, že zde zahynul známý objevitel Kapitán James Cook. Ve městečku Captain Cook tak najdete jeho památník. V zátoce Punalu'u Black Sand Beach, ale i na jiných místech ostrova můžete spatřit mořské želvy.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Zažijte neopakovatelnou cestu po USA. Velký okruh Yellowstoneským parkem, národní parky západu USA a další zajímavá místa. 14-ti nebo 20-ti denní okruh po největších atrakcích USA.
  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko