Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gullah/Geechee CHC

Jako Gullah nebo GeeChee jsou označováni potomci afrických otroků, kteří byli na přelomu 19. a 20. století přivlečeni do Spojených států amerických. Šlo o příslušníky nejrůznějších kmenů, kteří byli dovezeni většinou ze Západní Afriky, aby pracovali ve městě Charleston. Kvůli kmenové odlišnosti se mezi sebou tito otroci nemohli domluvit, proto si vytvořili vlastní řeč, která byla jakousi kombinací angličtiny, španělštiny, portugalštiny, holandštiny a jazyků afrických kmenů.

Výraz gullah tak zřejmě pochází od kmenů Gola či Gora, které v minulosti obývaly území dnešní Libérie. Dnes je tato neolizovaná angličtina používána černošským obyvatelstvem žijícím na pobřeží od Jižní Karolíny až po Floridu. Největší zastoupení má tato kultura společně s jazykem na řetězci amerických ostrovů Sea Islands. Tyto ostrovy byly dříve posety rýžovými a bavlníkovými plantážemi, dnes jsou však domovem asi 150 tisíc Afroameričanů.

Těmto lidem se do dnešních dní podařilo zachovat jejich specifický jazyk, náboženství, kulturu, tradice, řemesla i hudbu. Členové komunity totiž uchovali v paměti i každodenním životě vše, co jejich předkové přivezli z Afriky.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko