Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wind Cave NP

V americkém státě Jižní Dakota se nachází národní park  Wind Cave, u kterého je již podle názvu patrné, že ukrývá unikátní jeskyně. Wind Cave totiž v překladu do češtiny znamená „Větrná jeskyně“. Tu nejvyhlášenější najdete nedaleko od městečka Hot Springs, délka jejích chodeb přesahuje 192 km, což z této jeskyně dělá čtvrtou nejdelší známou jeskyní na světě. Chodby jsou ovšem tak spletité, že místy připomínají spíše bludiště.

Převážnou část jeskyně pokrývá speciální kalcitová forma nazývající se „boxwork“, která připomíná včelí plásty. Dalším neméně zajímavým útvarem jsou malé keříčkovité útvary zvané „frostwork“ nebo kuličky nazývané jednoduše „popcorn“.

O tom, že se v těchto místech nachází jeskyně, věděli již původní indiánské kmeny Lakotů, kteří ji uctívali jako sídlo svých předků a neodvážili se do ní vstoupit. Teprve v roce 1881 ji objevili bratři Tom a Jesse Binghamové a spustili se malým otvorem do jejího nitra. Skrz otvor byl slyšet kvílející proud vzduchu, který dal jeskyni později také jméno. Proudící vítr pomáhá v jeskyni vyrovnávat rozdíly atmosférického tlaku.

O důkladnější prozkoumání jeskyně se zasloužil teprve šestnáctiletý Alvin McDonald, který objevil další rozsáhlé prostory. Pro veřejnost byla Wind Cave otevřena na počátku 20. století. Průzkumy prostor a nejrůznější vědecké výzkumy zde však pokračují dodnes. Okolí jeskyně vyhlásil v roce 1903 tehdejší prezident Theodor Roosevelt národním parkem. Byl to první národní park na světě, který pod sebe zahrnoval takto rozsáhlé jeskynní systémy.

Krajina nad jeskyní je pokryta travnatými prériemi, po kterých se prohání největší stádo bizonů na světě. Při setkání s bizonem však musíte být velice opatrní, zvířata mohou vážit až jednu tunu a dokážou vyvinout rychlost kolem 50 km/h, což je třikrát více než člověk. Vidět zde můžete také jeleny wapiti, vidlorohy americké nebo psouny prériové. Většina národního parku je přístupná veřejnosti a protíná jej kolem 50 kilometrů turistických stezek nejrůznějších délek. Nedaleko jeskyně Wind Cave se nachází ještě Jeskyně klenotů – Jewel Cave.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko