Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Badlands NP

Národní park Badlands se nachází v západní části severoamerické Jižní Dakoty. Táhne se podél Bílé řeky (White River) v délce asi 160 km a nabízí opravdu unikátní krajinu, která se dá jen stěží projet. Tento nehostinný kout země totiž pokrývá divoký povrch a navíc je zde nedostatek vody. Prostředí vypadá, jako by nebylo z tohoto světa. Části zdejší prérie byly modelovány vodní a větrnou erozí do těch nejroztodivnějších tvarů. Vznikly tak kopce a hory, jež připomínají kužele nasypané z písku. Ty jsou navíc díky sedimentům, které se na nich usazovaly jakoby vodorovně pruhované.

V dávných dobách, zhruba před 80 miliony let, vyplňovalo toto území moře, jež sahalo od severu k jihu, až do oblasti Mexického zálivu. Jakmile moře ustoupilo, zanechalo po sobě vrstvy nejrůznějších sedimentů, jako je hlína, písek, štěrk nebo jíl. Následně se do procesu zapojila třetihorní sopečná činnost a po ní dílo dokonala řeka White River společně s mrazem a větrem.

Odkryté vrstvy a říční usazeniny jsou dnes rájem geologů a paleontologů, kteří zde neustále nacházejí zkameněliny prehistorických živočichů. V 70. letech 20. století zde americký profesor O. Ch. Marsch objevil řadu nalezišť, v nichž posbíral mnoho fosilií, podle kterých mu bylo umožněno sledovat vývoj jednotlivých živočišných i rostlinných druhů, zejména pak koní. V minulosti se kolem tohoto unikátního kraje rozprostírala nekonečná prérie, po které se proháněla stáda bizonů, vidlorohů a žily zde kolonie psounů.

S příchodem bílých osadníků se však krajina změnila na zemědělskou půdu s lány obilí, pole obehnaná ostnatými dráty a asfaltové dálnice. Přitom ještě před dvěma sty lety se tudy potulovalo asi 60 milionů bizonů, kteří byli hlavním zdrojem potravy pro prérijní indiány. S příchodem Španělů se sem dostali i koně, které místní indiáni zanedlouho ochočili a stali se pro ně nezbytným dopravním prostředkem i pomocníkem při lovu. Bílí lovci, kteří do těchto končin přicházeli, lovili bizony hlavně kvůli ceněné kůži a tím je zanedlouho téměř vyhubili.

Američané vybíjeli bizony účelně, s úmyslem vyhnat odtud původní indiánské kmeny, kteří na nich byli životně závislí. Indiáni, kteří tuto polopouštní oblast nazývali „Mako“ tak byli nuceni odejít do rezervací. Samotný tehdejší prezident Theodor Roosevelt k tomuto činu poznamenal, že nikdy předtím nebylo tolik velkých divokých zvířat jednoho druhu pozabíjeno v tak krátkém čase.

Indiáni tyto nehostinnou zem obývali po dobu více jak 1000 let, ale běloši si na zdejší podmínky nemohli zvyknout. Ještě v roce 1823 zde žízní zemřeli dva muži z americké kožešinové společnosti. V současné době již krajinu zasáhl turistický ruch, a proto se značně přizpůsobila člověku. Po kvalitních silnicích se můžete dostat na vyhlídky, k občerstvení nebo máte možnost na některých místech i kempovat. V roce 1939 byl v těchto místech zřízen národní památník a v roce 1978 pak i národní park. Díky ochraně území se zde opět prohání stáda bizonů a další divoká zvěř.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko