Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yellowstone NP

Národní park Yellowstone, který zasahuje na území státu Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 %) a Idaho (1,4 %) je opravdovou perlou mezi národními parky. Byl vyhlášen již v roce 1872 a je tak nejstarším národním parkem na světě. Své jméno získal po řece Yellowstone, která jím protéká. Asi 80% parku pokrývají lesy, zbytek tvoří louky a vodní plochy. Zajímavý je především díky svým horkým pramenům, gejzírům, bublajícím bahnitým jámám, kaňonům, vodopádům a erodovaným lávovým proudům.

Jedinečná kolekce gejzírů patří mezi největší turistická lákadla parku. Nachází se zde kolem stovky vodopádů a mnoho horkých vulkanických gejzírů. Tato vulkanická činnost je pozůstatkem obrovského sopečného výbuchu, ke kterému došlo před cca 640 tisíci lety. Voda z dešťů a tajícího sněhu se dostává až do kilometrové hloubky a tam se setká s horkými vrstvami hornin ležících na magmatu a voda se následně ohřeje až na 400°C.  Se vzrůstajícím tlakem se voda dostává zpět na zemský povrch. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, který v pravidelných intervalech tryská do výšky 36 metrů. Erupce trvá někdy až 5 minut a za tu dobu gejzír vychrlí i 30 tisíc litrů vařící vody.

K nejoblíbenějším místům v parku patří také bahenní sopky, přestože jimi probublává unikající plyn, jenž často kvůli obsahu sloučenin síry charakteristicky nepříjemně zapáchá. V severní části parku najdeme další zajímavost v podobě travertinových teras nazývaných Mammoth Hot Springs Terraces. Přes terasovitou soustavu bílých bazénů, přetéká minerální voda, jež neustále přináší nové prvky k usazení. Mnoho pramenů, které bazény napájely, však již vyschlo a části teras tak zůstávají suché.

K parku neodmyslitelně patří poměrně časté lesní požáry. Vědci ale zjistili, že tyto požáry nepoškozují zdejší ekosystém, ale významně se podílejí na dalším vývoji zdejšího území. Pokud tedy požár vzniknul samovolně a přirozeně, nechávají mu správci parku volný průběh a nehasí jej. Nesmí se to ovšem dostat do takových rozměrů, jako v roce 1988, kdy po velmi suchém létě zničila ohňová zkáza 36% plochy parku. Hlavním viníkem této tragédie byl silný vítr, který oheň velmi rychle rozšiřoval a nakonec se ani 25 tisícům hasičů nepodařilo jej dostat pod kontrolu. Yellowstone tehdy hořel celé 4 měsíce a jeho další devastaci zabránily až podzimní deště.

Národní park Yellowstone se stal domovem pro obrovské množství divokých zvířat, z nichž jsou snad pro evropské návštěvníky nejvýraznější stáda volně se pasoucích bizonů. Dalšími obyvateli jsou jeleni wapiti, losi, kojoti, medvědi grizzly či bobři. Zdejší neporušená krajina, na které nejsou patrné stopy lidské činnosti, je pro ně ideálním útočištěm.

V dnešní době se o park stará organizace NPS – National Park Service, která ochraňuje stovky dalších parků a rezervací po celých Spojených státech amerických. Yellowstone každoročně navštíví kolem 3 milionů návštěvníků, přesto zůstává neporušen a jeho krása je uchovávána pro další generace.

 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko