Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Little Bighorn BNM

Jako Little Bighorn je označováno místo, kde se dne 25. a 26. června roku 1876 odehrála bitva mezi Sedmou kavalérií vedenou generálem Georgem Armstrongem Custerem a skupinou Indiánů kmenů Lakota, Sioux, Cheyenne a Arapaho. V této bitvě sice zvítězili indiáni nad americkou armádou, která přišla o svých více než 260 vojáků, ale v následujících letech jim to nepřineslo nic dobrého. Zvedla se tak vlna odporu, nejrůznějších opatření a událostí, které měly za následek vytěsnění původních indiánských obyvatel z jejich rozsáhlých území do malých rezervací.

Po skončení Občanské války začaly proudit davy bílých osadníků z východního pobřeží na americký Západ a zabíraly tak půdu indiánům, čímž je připravovali o zdroje obživy. Navíc nerespektovali jejich posvátná území a znemožnili jim živit se lovem, což způsobovalo časté konflikty. Tuto nepříjemnou situaci měla pomoci vyřešit mírová smlouva podepsaná v roce 1868 u pevnosti Laramie ve Wyomingu. Zástupci indiánských kmenů a americké vlády se v ní dohodli na vytvoření velké indiánské rezervace, která zahrnovala části území východního Wyomingu a Jižní Dakoty. Smlouva však problém vyřešila jen na dobu 6 let. Předpokládalo se totiž, že budou obě strany tyto hranice respektovat. Vše se ale pokazilo, když bylo v roce 1874 uprostřed indiánské rezervace v oblasti pohoří Black Mountains objeveno zlato.

Tisíce bílých dobrodruhů a zlatokopů tyto hranice nerespektovalo a vydalo se do posvátného pohoří po drahém kovu pátrat a v případě nálezů jej zde začali i těžit. Indiány tato situace velmi rozčarovala, a proto začali postupně území rezervace opouštět. Americká armáda se snažila udržet situaci v tomto regionu v poklidu, vyslala proto armádu, která měla za úkol zakročit proti bouřícím se indiánům.

Až k břehům říčky Little Bighorn se dostala Sedmá kavalérie čítající 600 mužů. Ta se následně střetla s početnou skupinkou indiánských bojovníků. Generál Custer, který kavalerii vedl, se rozhodl nepočkat na posily a využít momentu překvapení. Indiánů však bylo asi 3x více než vojáků, proto se nedalo zabránit krvavému masakru a porážce kavalerie. Moment překvapení totiž nebyl tak silný, jak si generál myslel a indiáni tak během chvilky přešli do protiútoku. Vojáci se dali na ústup k řece a zabrali pozice na nízkém návrší, ale ani to jim už nepomohlo. Právě místo jejich ústupu bylo později nazváno Návrším poslední obrany.

V bitvě kromě stovek vojáků nakonec zahynul i samotný generál Custer. Bitva u Little Bighornu byla zdejším největším úspěchem indiánských sil, ale celkově šlo jen o vyhranou bitvu a ne celou válku. Během několika následujících let došlo téměř vyhubení indiánské rasy na americkém kontinentu. Ti, kteří přežili, byli donuceni vrátit se do vyhrazených, ale značně zmenšených území původních rezervací. Padlí vojáci byli pohřbeni přímo na místě bitvy, kde byl v roce 1881 zřízen památník této události. Kromě památníku se zde nachází také rozsáhlé pohřebiště s ostatky padlých vojáků. Dodnes zde stojí kamenný pomník, na němž jsou vytesána jména všech obětí. Dnes zde můžete vidět téměř 5 tisíc bílých kamenných pomníků nesoucí jména padlých nejen z dob osídlování amerického Západu a konfliktů s Indiány, ale i z dob obou světových válek až po čas války v Korei.

V roce 1946 byla lokalita vyhlášena národním monumentem jménem Custer Battlefield. Teprve v roce 1991 došlo k oficiálnímu přiznání, že památník patří zde padlým indiánům, proto bylo místo následně přejmenována na Little Bighorn. Smutné je však hlavně to, že trvalo celých 115 let, než bílí Američané přiznali svůj velký podíl viny na tomto dávném konfliktu. V roce 2002 tak byl v těsné blízkosti kamenného pomníku vybudován památník nový, věnovaný indiánům, kteří zde padli, ale i těm, které jakkoliv zasáhla tehdejší rozpínavost a chamtivost bílých přistěhovalců. Dnes je tak památník symbolem usmíření obou stran, které proti sobě bojovaly z důvodu zachování vlastních zájmů. Památník zahrnuje návštěvnické centrum s muzeem a vojenský hřbitov. V muzeu se promítají i dokumentární filmy s tématikou Indiánských válek, které mají seznámit návštěvníky s historií osídlování Ameriky. 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko