Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Big Hole NB

Big Hole je národní historické bojiště, které se nachází ve státě Montana ve Spojených státech amerických. Ve dnech 9. a 10. srpna roku 1877 se zde střetl indiánský kmen Nez Perce vedený náčelníkem Josephem a sedmý pluk americké kavalérie.

Tato bitva byla jednou z největších, která se odehrála mezi tímto indiánským kmenem a americkou vládou. Stalo se tak během 5 měsíců trvajícího konfliktu zvaného jako Válka Nez Perce. V minulosti totiž indiánský kmen Nez Perce vlastnil území o rozloze dnešního Oregonu, Washingtonu a Idaha. V roce 1873 indiánský náčelník jednal s federální vládou o možnostech soužití indiánů a bílých osadníků.

Šlo především o to, aby mohli lidé kmene zůstat na svých pozemcích ve Wallowa Valley. To jim vláda umožnilo, v roce 1877 však došlo k obrácení politiky a generál Oliver O. Howard pohrozil útokem v případě, že se indiáni nepřesunou do rezervace v Idahu. Území, které bylo Nez Perce vymezeno tvořilo jen malý zlomek toho, co předtím vlastnili a to se jim značně nelíbilo.

Přesto náčelník Joseph s tímto souhlasil a snažil se bez konfliktů přesunout do rezervace. Několik indiánských bojovníků se s takovou potupou a ztrátou své vlasti nedokázalo smířit a tajně se napadli a zmasakrovali osadu bílých přistěhovalců. Ze strachu z odplaty se náčelník Joseph rozhodl, že nejlepší bude pokusit se uniknout do Kanady, to se ale nezdařilo. Nakonec se přeci jen indiáni střetli a americkými vojsky a došlo k četným bojům. Po bitvě u Big Hole utekli přeživší indiáni přes národní park Yellowstone směrem na sever. Mnoho jich však bylo v říjnu 1877 chyceno americkou armádou a to necelých 65 km před kanadskou hranicí. Za ni se dostalo jen asi 150 příslušníků kmene Nez Perce.

Oblast je od roku 1992 součástí národního historického parku, který pod sebe zahrnuje celkově 38 samostatných míst v pěti různých amerických státech. Národní bojiště se rozkládá na ploše 265 hektarů, 16 km od městečka Wisdom ležícím nedaleko dálnice Montana State Highway 43. V parku se nachází návštěvnické centrum, které je otevřeno po celý rok. Bojiště spravuje organizace National Park Service, od 15. října roku 1966 je zapsáno v národním registru historických míst.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Zažijte neopakovatelnou cestu po USA. Velký okruh Yellowstoneským parkem, národní parky západu USA a další zajímavá místa. 14-ti nebo 20-ti denní okruh po největších atrakcích USA.
  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko