Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Detroit

Detroit je největším městem v americkém státě Michigan a desátým nejlidnatějším městem v USA. Žije zde zhruba jeden milion obyvatel, ale celá metropolitní oblast je domovem pro více jak 4,8 milionu lidí.

Město bylo založeno v roce 1701 francouzským důstojníkem Antoinem de la Mothe Cadillac. Původně zde stála jen malá osada s pevností a několika domky, která byla pojmenována Fort Détroit. Osada i s pevností byla dne 29. listopadu roku 1760 předána do rukou Britům. Ti zkrátili její název na Detroit, což je také název řeky, která tudy protéká. Ke Spojeným státům americkým byl Detroit připojen v roce 1796. Roku 1815 byl pak oficiálně prohlášen za město a zároveň se stal hlavním městem státu. Město se stalo koncem devatenáctého století uznávaným pro svou výstavní architekturu a nově elektrifikovanou hlavní třídu, proto si vysloužilo označení “Paříž západu”.

V současné době je Detroit jedním z nejprůmyslovějších měst. Své zastoupení zde má hlavně automobilový průmysl, působí zde hned tři výrobci aut – Ford, Chrysler a General Motors (ta v roce 2009 vyhlásila krach). Město je proto často nazýváno také „Motown“. Tato přezdívka je použita také v názvu zdejší gramofonové společnosti Tamla Motown. Ve městě a jeho okolí se nachází čtyři tisíce továren, kolem kterých v minulosti vyrostla celá předměstí. Přestože se zde nachází tolik velkých společností nabízejících dostatek pracovních míst, panuje v Detroitu poměrně vysoká nezaměstnanost. Téměř jedna třetina obyvatel žije dokonce pod hranicí chudoby. S tím je spojená také zločinnost, která je v Detroitu jednou z nejvyšších v USA. Americká studie publikovaná v časopise Children's Health Magazine dokonce označila Detroit za nejhorší americké město pro výchovu dětí.

Město však není jen průmyslovým centrem a světovým výrobcem automobilů. Ve městě nalezneme také mnoho muzeí – např. Detroitské muzeum umění, Detroitské muzeum historie, muzeum Charlese W. Wrighta Africko-Americké historie, a další.

Jako každé americké město byl i Detroit rozdělen do rasových čtvrtí. Bílých a černých. V bílých čtvrtích Detroitu vedle sebe žili v poklidu Belgičané, Němci, Poláci, Češi i Slováci. Za druhé světové války se však město dočkalo přílivu barevných obyvatel z Jihu. To vyvolalo odpor a velké rasové nepokoje. Po druhé světové válce se černí začali tlačit do bílých oblastí a jejich arogance vzrůstala. To vyústilo v nejznámější a největší mezirasový střet v amerických dějinách – “Nepokoje na 12. ulici“. Bílé obyvatelstvo se od konce padesátých let raději začalo stěhovat pryč z Detroitu, do oddělených satelitních městeček.

Ještě v roce 1930 bylo obyvatelstvo Detroitu z 92% bílé. V roce 2008 již běloši tvořili jen 10,5% a černí 82%. V Detroitu se pravděpodobně významně projevil fenomén známý jako bílý útěk - čím více černých do města přicházelo, tím více se bílé obyvatelstvo stahovalo pryč (celkový počet obyvatelstva v letech 1930 - 2008 klesl téměř o polovinu: z 1 600 000 na 916 952).

Klima města je ovlivňováno pěti velkými jezery v okolí. Zimy jsou zde studené a léta naopak velmi horká a dusná. Nejvyšší teploty v červenci dosahují 30°C a v lednu se průměrná teplota pohybuje kolem 1 °C.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko