Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cedar Rapids

Hluboko v americkém vnitrozemí leží město Cedar Rapids, které je druhým největším městem státu Iowa a zároveň krajským městem Linn County. Město se rozkládá na obou březích řeky Cedar River, asi 160 km východně od metropole Des Moines. Na řece Cedar River se nachází ostrov Mays, na němž naleznete centrum města, tzv. Downtown se všemi organizacemi, radnicí a vládními institucemi. Cedar Rapids se tak jedním z mála amerických měst, které má vládní úřady situovány na ostrově.

Zajímavostí tohoto města je, že ze 100 tisíc obyvatel, kteří zde žijí, má asi třetina české předky. Tento převážně zemědělský stát se na přelomu 19. a 20. století stal cílem početné skupiny přistěhovalců z Čech, Moravy a Slovenska. Přijeli sem s vidinou lepšího života a světlejších zítřků. Celé rodiny pustily vše, co ve své vlasti měly a podnikly velmi náročnou, strastiplnou a dlouhou cestu do nového světa. Většina z nich se usadila ve městě Cedar Rapids, kde i dnes žije velmi početná česká komunita. Potomci těchto emigrantů navštěvují stále činný Sokol, českou letní školu pro děti, literární klub, dokonce zde působí i vlastní hudební skupina.

Centrum českého života je soustředěno do Czech Village na 16. Avenue. Při procházce ulicí narazíte na české obchody, restaurace, kde vám naservírují svíčkovou, guláš a knedlíky, pivnice i hotel. Ničím výjimečným není ani česká pekárna Sykora Bakery a cukrárna. V roce 1995 zde bylo za účasti prezidentů Clintona, Havla a Kováče otevřeno nové České a Slovenské Národní Muzeum. Muzeum mapuje historii osidlování této oblasti krajany a návštěvníkům přibližuje také vývoj naší země a její proměny za posledních 100 let. Muzeum má několik stálých expozic představující naší zem, mezi určitě nepřehlédnutelné části patří kolekce moravských lidových krojů. Jinak jsou zde k vidění také sbírky knih, skla a dalších předmětů vztahujících se k osidlování. Český stát nedávno věnoval městu Cedar Rapids deset milionů korun na obnovu Českého a slovenského národního muzea a dalších českých institucí v Iowě.

V muzeu je malý obchůdek, kde je možné zakoupit tradiční české sklo, porcelán a další suvenýry typické pro vzdálenou vlast. Zajímavé však je, že i když od prvního českého osídlení uběhlo více jak 150 let, i dnes zde stále můžete zaslechnout češtinu, nebo spatřit české nápisy. Nynější mládež je jich několikátou generací původních přistěhovalců, není jisté, jak dlouho se podaří češtinu udržet při životě.

Na české kořeny ve městě Cedar Rapids narazíte téměř na každém kroku. Nedaleko kamenného mostu zdobeného českými lvy je Sokol Park. Přímo v centru Czech Village stojí také vyhlášená restaurace Zindricks Czech Restaurant, která servíruje pro Američany velmi exotické jídlo.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko