Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Grand Teton NP

Národní park Grand Teton se rozkládá na severozápadě státu Wyoming ve Skalistých horách, na jižním okraji Yellowstonské tabule.  Nachází se v nadmořské výšce od 1950 do 4195 metrů, nejvyšší horou je Grand Teton dosahující výšky 4197 metrů nad mořem. Tato ostře se zvedající hradba velehor nemá ve Spojených státech obdoby, na poměrně malé ploše zde z údolí do výšky vyletí mohutné horské štíty o celých 2200 metrů. Rozloha parku činí 1257 kilometrů čtverečních.

Za těmito horami se rozprostírá široké údolí Jackson Hole odvodňované na jihu řekou Snake River. Pro údolí je typické, že jej porůstá pelyněk. V úpatí hor leží veliké jezero Jackson Lake, na které směrem k jihu navazuje dalších šest menších jezer. Grand Teton byl za národní park prohlášen v roce 1929, až o celých 57 let později než sousední Yellowstone. Jeho hranice však byly vytyčovány velmi pomalu a to zejména proto, že se o zdejší lukrativní pozemky pod horami vedly vleklé bitvy. Rančeři protestovali proti dalším záborům území pro Národní park a tvrdili, že další vyčleňování ploch může ochromit místní ekonomiku v Jackson Hole.

Situaci nakonec vyřešil J. D. Rockefeller mladší, který vykoupil většinu těchto pozemků a věnoval je vládě USA, jako příspěvek na rozšíření národního parku. Výměnou za to bylo právo, že jeho společnost Grand Teton Lodge Company dostane výhradní práva na poskytování ubytovacích služeb v parku. Současná síť turistických zařízení je nenápadně a velmi citlivě včleněna do horské krajiny. Dnes je Grand Teton jediným americkým národním parkem s komerčním letištěm a jediným mimo Aljašku, kde je povolen lov zvěře.

Lokalita byla osídlena již před více než 12 tisíci lety domorodými indiány, ale prvním bělochem, který oblast navštívil, byl pravděpodobně John Colter. Ten se někdy v roce 1807 – 1808 oddělil od průzkumné expedice vedené Lewisem a Clarkem. Většina míst v parku je však pojmenována po Williamu Henrym Jacksonovi – fotografovi, který se zaměřoval na dokumentaci tvrdého života v divočině. Osvědčil se nejen jako dokumentarista, ale jeho fotografie jsou dnes významnými uměleckými díly. Jackson zemřel v 99 letech jako národní hrdina a je pochován na národním hřbitově v Arlingtonu. Jeho jméno se v oblasti stalo velmi známým a dnes se jím honosí nejen jezero na úpatí Grand Tetons, ale i městečko Jackson.

Park má dnes dvě vstupní místa – Moose Village a Moran Junction. V poarku je možné spatřit nejrůznější divoká zvířata, jako jsou losi, černí medvědi, bizoni, vlci, kojoti, veverky, labutě nebo žáby. Pro 4 miliony návštěvníků, kteří sem každý rok zavítají, je připraveno 320 km turistických tras nejrůznější náročnosti. Průměrná teplota se v létě pohybuje v rozmezí 20 až 27 °C přes den, přičemž může vystoupat i nad 30, v noci klesá k nule. Zimy jsou tu extrémně mrazivé, kdy rtuť teploměru padá k -40 °C. I když Grand Teton leží v těsné blízkosti mnohem známějšího Yellowstonského parku, je jejich tvář naprosto rozdílná a byla by velká škoda tuto nádheru vynechat. Dnes je oblast Grand Teton a zejména Jackson Hole centrem turistického ruchu se zaměřením na horolezectví, vysokohorskou turistiku, rafting a lyžování, v určitých částech roku také na lov zvěře.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko