Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fort Laramie NHS

Fort Laramie nacházející se na jihozápadě státu Wyoming je významným historickým místem, které hrálo v minulosti jednu z nejdůležitějších rolí při osidlování Západu Spojených států amerických a také v odboji Indiánů. V roce 1834 zde vzniklo místo, které sloužilo pro obchodování s kožešinami – převážně indiánů kmene Arapaho a Čejen.

Místo se během chvilky stalo známým pod názvem Fort Laramie. S příchodem roku 1840 začaly toto místo využívat pro odpočinek také karavany jedoucí dále na západ do Oregonu, Kalifornie a Utahu. V roce 1849 vypukla v Kalifornii zlatá horečka a tak tudy na západ projíždělo stále více a více lidí toužících po rychlém zbohatnutí. Fort Laramie se stalo vojenskou pevností, která měla za úkol dohlížet na bezpečnost Oregon Trail – Oregonské stezky, která vedla z Illinois až k Pacifiku.

V pevnosti Fort Laramie měli také poutníci chystající se přejít hřeben Skalistých hor poslední možnost doplnit zásoby vody a jídla nebo opravit své vozy. Vojenská posádka, z níž se zachovala přibližně dvacítka budov, sehrála klíčovou roli při ochraně karavan, které sužovaly útoky Siuxů. Indiánům se totiž vůbec nelíbily davy tisíců lidí táhnoucích se jejich územím, které jim navíc ještě plenily bizoní stáda a jejichž dobytek spásal veškerou trávu podél řeky North Platte.

Siouxové tak začali požadovat materiální kompenzaci. V tomto směru jim bylo vyhověno, ale pouze na papíře. V roce 1851 byla podepsána smlouva, která měla zajistit domorodcům nedotknutelnost prérijního území na sever od řeky North Platte River a současně umožňovala bělochům vést tudy cesty a železnice. Smlouva obsahovala také článek, ve kterém se indiáni zavazovali přestat válčit sami se sebou. Smlouvu však nikdo nedodržoval a do rukou indiánů nikdy žádná kompenzace nedorazila. Bílí osadníci a prospektoři nedbali na zákony a neustále na indiánském území hledali zlato. Mír mezi kmenem Siuxů a bílými osadníky proto neměl dlouhého trvání. V roce 1854 běloši údajně příliš tvrdě potrestali indiány za drobné krádeže a tím začal celý spor nanovo. Indiáni se pomstili tím, že zabili 29 vojáků, patřící do pevnosti Fort Laramie.

Boje mezi bílými a Indiány trvaly po mnoho let, až do roku 1870, kdy vyvrcholily bitvou u Little Big Hornu. V pevnosti se dnes s touto dobou můžete dokonale seznámit, je zde například vystavena precizně zpracovaná historie konfliktů s Indiány, které přerostly v tzv. Velkou válku s kmenem Siuxů. Přitom můžete poslouchat výklad místních traperů, kteří jsou převlečeni do dobových kostýmů. Vypráví nejen o svém životě v divočině, ale také o vztazích s indiány tehdy a dnes. Fort Laramie je historickou památkou, která je spravována organizací National Park Service.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Zažijte neopakovatelnou cestu po USA. Velký okruh Yellowstoneským parkem, národní parky západu USA a další zajímavá místa. 14-ti nebo 20-ti denní okruh po největších atrakcích USA.
  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko