Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fort Donelson NB

Dne 30. ledna 1862 bylo vysláno 15 000 mužů pod vedením generála Ulyssese S. Granta a s podporou dělových člunů a říčních plavidel námořnictva Spojených států, aby dobyli a udrželi pevnost Fort Henry. Obranná linie Konfederace měla totiž na západní frontě několik slabých míst a těmi byly pevnosti Fort Henry a Fort Donelson. Po dlouhou dobu se pevnosti rebelů udržovaly mimo dosah hlavních sil, ale Grant tomu učinil přítrž.

Když velitel pevnosti viděl blížící se federalisty, odeslal většinu mužů do Fort Donelson. Po rozbahněných cestách postupovala armáda Unie pomalu, ale 7 dělových člunů vyrazilo po řece napřed a několika salvami přinutili obránce ke kapitulaci. Vojáci Konfederace se vzdali dřív, než se na scéně objevila Grantova pěchota a řeka Tennessee se otevřela lodím až k Alabamě. Po dobytí pevnosti Fort Henry poslal Grant poněkud zaskočenému Halleckovi telegram:,,Dobudu a zničím Fort Donelson a 8. února se vrátím do Fort Henry".

Během bitvy o Fort Donelson zajal Grant 12 000 mužů a získal si přezdívku „Bezpodmínečná kapitulace“. Po tomto vítězství táhl Grant na Jih, ale dopustil se chyby při rozmisťování vojáků u Shilonu, které využil jižanský generál Albert Sidney Johnston, a rozpoutala se jednodenní krvavá bitva. Jižanskou armádu se podařilo vytlačit až druhý den s novými posilami. Bitva u Shilohu byla jednou z nejkrvavějších bitev války s 25 000 oběťmi na obou stranách. Zemřel zde jižanský generál A.S. Johnston a Grant byl na několik měsíců zbaven velení.  

Pád pevností Fort Henry a Fort Donelson v Tennessee způsobil, že již nebylo možné používat řeku Tennessee v této oblasti pro rychlou přepravu materiálu a vojáků Konfederace.

V jižanské obranné linii Columbus-Manassas vznikla nebezpečná trhlina. Podpisem kapitulace Jihu končí čtyřletá občanská válka. Jedním ze šťastných završení této války byla skutečnost, že generál Lee, prezident Davis i jejich spolubojovníci přijali porážku důstojně. Zmlknutí válečných polnic však neznamenalo okamžitě klid a mír. Rozhořely se boje na politickém kolbišti. Trvalo ještě celá léta, než se rány zahojily a než mezi oběma znesvářenými stranami došlo k opravdovému smíru. Období let 1865-1877 je nazýváno obdobím radikální rekonstrukce Jihu.

Dnes je Fort Donelson národním bojištěm, které je pod ochranou organizace National Park Service a bylo zapsáno do Národního registru historických míst. K bojištím patří také Národní hřbitov, který se rozkládá na ploše 62, 080 metrů čtverečních a je na něm pohřbeno 670 vojáků Unie padlých během bitvy o Fort Donelson. Je zde pohřbena také řada veteránů z pozdějších válek.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko