Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fort Donelson NB

Dne 30. ledna 1862 bylo vysláno 15 000 mužů pod vedením generála Ulyssese S. Granta a s podporou dělových člunů a říčních plavidel námořnictva Spojených států, aby dobyli a udrželi pevnost Fort Henry. Obranná linie Konfederace měla totiž na západní frontě několik slabých míst a těmi byly pevnosti Fort Henry a Fort Donelson. Po dlouhou dobu se pevnosti rebelů udržovaly mimo dosah hlavních sil, ale Grant tomu učinil přítrž.

Když velitel pevnosti viděl blížící se federalisty, odeslal většinu mužů do Fort Donelson. Po rozbahněných cestách postupovala armáda Unie pomalu, ale 7 dělových člunů vyrazilo po řece napřed a několika salvami přinutili obránce ke kapitulaci. Vojáci Konfederace se vzdali dřív, než se na scéně objevila Grantova pěchota a řeka Tennessee se otevřela lodím až k Alabamě. Po dobytí pevnosti Fort Henry poslal Grant poněkud zaskočenému Halleckovi telegram:,,Dobudu a zničím Fort Donelson a 8. února se vrátím do Fort Henry".

Během bitvy o Fort Donelson zajal Grant 12 000 mužů a získal si přezdívku „Bezpodmínečná kapitulace“. Po tomto vítězství táhl Grant na Jih, ale dopustil se chyby při rozmisťování vojáků u Shilonu, které využil jižanský generál Albert Sidney Johnston, a rozpoutala se jednodenní krvavá bitva. Jižanskou armádu se podařilo vytlačit až druhý den s novými posilami. Bitva u Shilohu byla jednou z nejkrvavějších bitev války s 25 000 oběťmi na obou stranách. Zemřel zde jižanský generál A.S. Johnston a Grant byl na několik měsíců zbaven velení.  

Pád pevností Fort Henry a Fort Donelson v Tennessee způsobil, že již nebylo možné používat řeku Tennessee v této oblasti pro rychlou přepravu materiálu a vojáků Konfederace.

V jižanské obranné linii Columbus-Manassas vznikla nebezpečná trhlina. Podpisem kapitulace Jihu končí čtyřletá občanská válka. Jedním ze šťastných završení této války byla skutečnost, že generál Lee, prezident Davis i jejich spolubojovníci přijali porážku důstojně. Zmlknutí válečných polnic však neznamenalo okamžitě klid a mír. Rozhořely se boje na politickém kolbišti. Trvalo ještě celá léta, než se rány zahojily a než mezi oběma znesvářenými stranami došlo k opravdovému smíru. Období let 1865-1877 je nazýváno obdobím radikální rekonstrukce Jihu.

Dnes je Fort Donelson národním bojištěm, které je pod ochranou organizace National Park Service a bylo zapsáno do Národního registru historických míst. K bojištím patří také Národní hřbitov, který se rozkládá na ploše 62, 080 metrů čtverečních a je na něm pohřbeno 670 vojáků Unie padlých během bitvy o Fort Donelson. Je zde pohřbena také řada veteránů z pozdějších válek.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko