Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

John Day Fossil Beds NM

Národní památka John Day Fossil Beds se rozkládá na ploše 5700 hektarů na území východního Oregonu. Je situována do povodí řeky John Day River. Tato chráněná oblast je jedinečná pro své velmi zachovalé a pozoruhodně kompletní záznamy rostlinných a živočišných fosilií.

Nachází se zde fosilní pozůstatky staré více než 40 milionů let, které spadají do období známého jako Cenozoic Era, nebo také „Věku savců a kvetoucích rostlin“.  Národní památka je rozdělena do tří částí: Painted Hills – pojmenovaného podle zajímavého barevného vrstvení, Mitchell s jeskyní Sheep Rock na severozápadě a Clarno, které je vzdáleno 32 km západně od Fossil Beds.

Pánev Blue Basin je sopečného původu, postupně se zde však půda během věků erozí proměnila na jílovec. Modrý nádech jí dávají četné minerály, které se zde vyskytují. Památka je přístupná veřejnosti, stále zde ovšem probíhají vědecká zkoumání a rozbory fosilních záznamů. Zkameněliny se nachází na velké ploše, a proto nikdy nevíte, kde na nějakou narazíte. Mnohé jsou již značně narušené vlivem eroze, paleontologové se tak snaží co nejrychleji nalézt většinu z nich. Sbírání jakýchkoliv úlomků či pozůstatků zkamenělin tzv. na památku je federálním zločinem.

Také okolní skály ukrývají mnohá tajemství, jsou v nich důkazy o prehistorickém osídlení a také o geologických procesech, které během milionů let radikálně změnily zdejší krajinu. Velké změny nastaly nejen v krajině, ale jsou patrné také na podnebí a hlavně se zde dnes vyskytují rostliny a živočichové, kteří tuto oblast v minulosti neobývali.

V roce 1861 zde byl během vojenské expedice vedené Thomasem Condonem objeven zkamenělý nosorožec. Ačkoliv byla paleontologie v té době ještě neznámou vědou, Condon považoval tento objev za vědecký poklad, který se musí zdokumentovat. Do konce 19. století bylo vědci z Yale, Princetownu a Smithsonian Institution  vyzvednuto z pánve John Day Basin několik stovek exemplářů. Ty byly roztříděny a popsány v odborné literatuře. Největší zásluhu na průzkumu této oblasti měl John C. Merriam, který v roce 1899 začal zkameněliny dávat do chronologického, geologického a paleontologického kompletu. Oblast získala statut národní památky v roce 1974, v platnost vešel o rok později.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko