Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

David Berger NM

V roce 1972 se během Letních olympijských her v Mnichově odehrála tragédie, která se do historie zapsala pod názvem Mnichovský masakr. Tehdy zde palestinští teroristé spadající pod organizaci Černé září a pod Fatah, zajali a následně zavraždili jedenáct členů izraelského sportovního týmu. Vše se odehrálo dne 5. září roku 1972, únosci dali této akci název „Irkit a Biram“.

Jednou z příčin masakru byly nedostatečné bezpečnostní podmínky v olympijské vesnici. Sportovci i hosté mohli přicházet i odcházet bez jakýchkoliv kontrol, nikde nebyli vidět ani policisté ani strážníci. I přesto, že vedoucí izraelské olympijské delegace Samuel Lalkin ještě před zahájením her upozorňoval na nedostatečnou ochranu sportovců, nebyla mu však věnována žádná pozornost. V brzkých ranních hodinách se Palestinci dostali do vesnice a vnikli do bytu, který obýval izraelský tým. Někomu se podařilo uniknout, jiní byli při pokusu o útěk zastřeleni a ostatní byli spoutáni v pokoji.

Hlavním požadavkem palestinských teroristů bylo propuštění 234 palestinsko-arabských vězňů v Izraeli a dvou německých teroristů z Frakce Rudé armády (RAF) uvězněných v Německu. Výměnou za rukojmí požadovali jejich bezpečný odchod do Egypta. To jim však nebylo splněno, žádali tedy o možnost opustit Německo i se svými rukojmími. Vláda souhlasila, podle dohody měli na letišti připravené letadlo, které s nimi mělo odstartovat do některé arabské země.

Ve skutečnosti však neměli bavorští představitelé v úmyslu nechat teroristy opustit Německo. Na letišti byla připravená narychlo sestavená policejní jednotka, která měla zajmout nebo zlikvidovat únosce a osvobodit rukojmí. Tato akce se však nepovedla a tak přišlo o život všech 11 členů izraelského týmů i někteří únosci. Mezi oběti palestinského teroristického útoku patřili Josef Gutfreund, Amicur Šapitó, Andrej Spitzer, Kehat Šorra, Jakov Sprinter, Moše Weinberg, David Berger, Eliezer Halfin, Mark Slavin, Josef Romano, Zev Friedman.

V americkém státě Ohio dnes najdeme Národní památník Davida Bergera, který ctí památku Davida Marka Bergera – amerického občana, který v roce 1972 soutěžil za izraelský tým a stal se proto jedním z jedenácti atletů, kteří tehdy v Mnichově přišli o život. Berger byl 28letým úspěšným vzpěračem. Památník je věnován nejen jeho památce, ale také památce dalších deseti sportovců, jejichž život zakončila tato tragédie. Památníkem je sochařské dílo z černé oceli, které představuje zlomené olympijské kruhy. Symbolizuje tak násilné přerušení Mnichovských olympijských her. Jedenáct vyobrazených kroužků je památkou na každého sportovce, který zde zahynul. Autorem tohoto díla z roku 1975 je původem rumunský sochař David E. Davis.

Socha stála u Židovského centra v Mayfieldu a za národní památku byla vyhlášena v roce 1980. Vzhledem k tomu, že bylo Mayfield Center v roce 2005 určeno k demolici, byla socha přemístěna k Židovskému centru Mandel, v Beachwoodu v Ohiu. Geograficky tak spadá pod Národní park Cuyahoga Valley, ale udržován je obcí.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko