Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Indianapolis

Hlavním a největším městem amerického státu Indiana je Indianapolis, kterému se často také říká Naptown. Je krajským městem Marion County a žije zde necelých 800 tisíc obyvatel. Indianapolis je tak třetím největším městem středozápadu a 14. největším město USA. Rozkládá se na ploše 953,5 km2 a jeho hustota zalidnění je 845,9 obyvatel na kilometr čtvereční.

Místo, kde bude stát nové hlavní město státu Indiana, bylo vybráno již v roce 1820 a o rok později bylo Indianapolis také založeno.  Nově vzniklému městu dal jméno soudce Nejvyššího soudu Jeremiah Sullivan. Spojením slova Indiana a řeckého slova „polis“, což znamená „město“, vznikl název Indianapolis. V překladu do angličtiny by se tak Indianapolis mohlo přeložit jako Indiana City. Město bylo vystavěno v blízkosti řeky White River, protože se předpokládalo, že bude řeka sloužit jako hlavní dopravní tepna. Později sem však byla zavedena železnice spojující Indianapolis s městem Madison.

Dne 10. ledna roku 1825 se Indianapolis oficiálně stalo hlavním městem, když se sem přesunula vláda z původního hlavního města Corydon. O vzhled nového hlavního města se měl postarat architekt Ralston, který byl učněm významného francouzského architekta Pierra L´Enfanta. Ve středu města vznikla velká kruhová budova sněmovny Governor´s Circle, která měla sloužit jako sídlo guvernéra. Část guvernérova sídla však byla v roce 1857 zbořena a na jeho místě dnes stojí 87 metrů vysoký neoklasický vápencový a bronzový pomník Soldiers´and Sailors´s Monument, který je památkou na padlé americké vojáky a námořníky. Okolní je nyní známé jako Monument Circle.

Po ukončení americké občanské války se do Indiany z amerického Jihu začali stěhovat černoši. Nejvíce jich sem přišlo v letech 1910 – 1920. Mnoho z nich se zde muselo potýkat s velkým rasismem. Ve 20. letech 20. století zde byl Ku Klux Klan největší a nejmocnější společenskou organizací, patřilo k němu čtyřicet procent bělošské mužské populace. Samotný Primátor v Indianapolis patřil ke Ku Klux Klanu a tato organizace ovládala úřad guvernéra i tvorbu zákonů. Černošští příchozí čelili silné diskriminaci i v zaměstnání a jen málokdy se jim podařilo dělat něco jiného než čistě manuální práci. Občanské povýšení černocha do vyšší funkce v továrně vyvolávalo povstání mezi bělošskými dělníky.

Ve městě Indianapolis se tak dodnes pravidelně koná SoulFest - výroční festival, jehož účelem je oslavovat černošskou kulturu a černošskou podnikavost. Jenže už léta dochází na tomto festivalu mezi mladými černochy k násilným potyčkám a mnozí z nich tam také kradou. V roce 1993 na tomto festivalu došlo k tragédii: mladí černošští chuligáni zastřelili osmnáctiletého černošského chlapce. K usmrcení další osoby na tomto festivalu došlo v roce 1998. Důsledkem je násilí, kriminalita, užívání drog a odmítání pracovat – to vše zakořenilo za poslední desítky let v Indianapolis stejně jako v jiných amerických městech.

V současné době je město centrem vzdělávání, zdravotnictví i financí. Důležitou složkou místní ekonomiky je cestovní ruch. Město se pravidelně stává dějištěm mnoha sportovních akcí, z nichž nejznámější je asi motocyklový závod „Velká cena Indianapolis“. Mezi další významné sportovní akce patří Allstate 400 at the Brickyard nebo basketbalové turnaje NCAA. K největším turistickým atrakcím města patří Indiana War Memorial Museum, které bylo postaveno po skončení první světové války a je součástí War Memorial Plaza Historic District. Nachází se přímo v centru města a zabírá plochu téměř 6000 metrů čtverečních. Muzeum bylo založeno na památku obětí první světové války, ale později se do expozicí dostaly také exponáty z války za nezávislost až po válku v Iráku. Většina vystavených exponátů je původních, na případné kopie jsou návštěvníci upozorněni popiskem. Jedním z průvodců po muzeu je brigádní generál USAF ve výslužbě, pan J. Stewart Goodwin.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko