Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oklahoma City NM

Město Oklahoma se nachází ve stejnojmenném americkém státě a jeho historie sahá do roku 1889. Bylo založeno při příležitosti tzv. Oklahoma Land Run  - rozdávání volné půdy v oblasti. Dnes je Oklahoma City největším městem v oblasti a zároveň hlavním městem státu Oklahoma s více než půl milionem obyvatel.

Oklahoma se v minulosti několikrát stala terčem teroristických útoků, z nichž nejvážnější byl bombový útok z 19. dubna roku 1995. Tento útok si vyžádal 168 mrtvých a 853 zraněných a až do 11. září roku 2001 byl nejkrvavějším útokem, jaký se kdy na americké půdě odehrál. Cílem teroristů se stala federální budova Alfreda P. Murraha nacházející se v samotném centru města. Hlavním organizátorem této akce byl tehdy 26letý pravicový extremista Timothy James McVeigh, který před budovu přistavil auto naplněné asi 2300 kg trhaviny, odešel a auto na dálku odpálil.

McVeigh byl zatčen asi 2 hodiny po útoku a ve vězení prozradil ještě své dva komplice - Terryho Nicholse a Michaela Fortiera. McVeigh byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti, dne 11. června 2001 byl popraven injekcí s jedem. Jeho komplici byli odsouzeni na doživotí.

Výbuch před budovou vytvořil velký kráter, zničeno tak bylo nejen 8 pater budovy, ale také její okolí i velký počet aut, které stály poblíž. Později bylo pyrotechnickým týmem potvrzeno, že byly v troskách budovy zajištěny ještě další dvě nevybuchlé nálože, které byly ještě větší než ta první. Budova Alfreda P. Murraha musela být později kvůli značnému poškození stržena. Na místě stojí v současnosti pomník obětem útoku Field of Empty Chairs.

Národní památník v Oklahoma City byl postaven na počest všech, kteří zde v roce 1995 přišli o život, ale i těch, co tento hrůzný útok přežili. Místní průvodce říká, že při výbuchu bylo zraněno 270 milionů Američanů, čímž zdůrazňuje, jak bolestivá byla tato událost nejen pro Oklahomu, ale celé Spojené státy. Součástí pietního místa je muzeum National Memorial Center s fotkami a dokumenty spjatými s tragickou událostí. Památník i muzeum slouží široké veřejnosti a je největším svého druhu ve Spojených státech amerických. Památník byl slavnostně otevřen 9. října 1997 prezidentem Billem Clintonem. Spadá pod ochranu organizace National Park Service a je uveden v národním registru historických míst. Rozkládá se na ploše 13 km2 a můžete jej navštívit 24 hodin denně po 365 dní v roce. Tento působivý památník obětem vražedného útoku by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti při návštěvě Oklahoma City.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko