Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mammoth Cave NP

Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní na světě, ukrývá nejrozsáhlejší labyrint chodeb a podzemních cest. V jejím vápencovém podloží se táhne kolem 560 km podzemních průchodů a sálů. Toto číslo však není konečné, každým rokem se chodby o několik kilometrů prodlužují a jsou objevovány chodby nové. Jeskyni najdeme ve stejnojmenném národním parku ve státě Kentucky ve Spojených státech amerických a je jeho největší atrakcí.

V jeskyni se můžete vydat na některou z mnoha prohlídkových tras, určitě byste ale neměli vynechat plavbu na lodičkách po říčce Echo. Jeskyně byla objevena v roce 1797 Johnem Houchinsem, od té doby byla postupně prozkoumávána a odhalována. Vstupní otvory do jeskyně jsou však známé již po několik tisíc let, což dokazují archeologické vykopávky z oblasti. V jeskyni se po několik let těžilo guano, které bylo zapotřebí k výrobě střelného prachu.

Na počátku 20. století byla jeskyně postupně zpřístupňována pro veřejnost a stala se velmi oblíbenou atrakcí. Byla však také předmětem sváru mezi společnostmi, které se nemohly dohodnout na tom, která bude vybírat peníze od návštěvníků. V dalších letech byly v jeskyni objevovány stále nové a nové chodby, které se nakonec propojily s jeskyněmi v okolí. Po skončení 2. světové války se Mammoth Cave stává nejdelším jeskynním systémem světa. V roce 1941 byla jeskyně i se svým okolím prohlášena za národní park rozkládající se na ploše 214 km2 v okrese Edmonson. Roku 1972 došlo k propojení jeskyně s tehdy třetí nejdelší jeskyní světa – Flintovou jeskyní.

Národní park byl následně v roce 1981 pro svou jedinečnost zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V dnešní době je již jeskyně skoro třikrát delší než druhá nejdelší jeskyně na světě – Optimistická jeskyně nacházející se na Ukrajině. Jeskyně se stala domovem a útočištěm pro mnohé druhy ohrožených živočichů a vyskytují se zde také vzácné druhy rostlin. Poblíž jeskyně se nacházejí další dva velké jeskynní systémy, jako Fisher Ridge s délkou chodeb 172 km a Martin Ridge s chodbami o délce 51 km. Pokud by se tyto jeskynní chodby podařilo propojit s Mamutí jeskyní, vzniklý systém by měl délku přes 800 km chodeb.

 

Kontextová reklama.

  • USA - aktivní dovolená s CK Poznání

    Spojené státy jsou zemí nekonečných možností s nezapomenutelnými městy, úchvatnými parky a zajímavou historií. Abyste je důkladně poznali, musíte je navštívit několikrát za život. Začněte svůj americký sen třeba na východním pobřeží a objevujte s námi USA.
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Poznejte USA

Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zájezdu nebo vám připravíme zájezd přesně na míru vašim požadavkům.

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko