Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mammoth Cave NP

Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní na světě, ukrývá nejrozsáhlejší labyrint chodeb a podzemních cest. V jejím vápencovém podloží se táhne kolem 560 km podzemních průchodů a sálů. Toto číslo však není konečné, každým rokem se chodby o několik kilometrů prodlužují a jsou objevovány chodby nové. Jeskyni najdeme ve stejnojmenném národním parku ve státě Kentucky ve Spojených státech amerických a je jeho největší atrakcí.

V jeskyni se můžete vydat na některou z mnoha prohlídkových tras, určitě byste ale neměli vynechat plavbu na lodičkách po říčce Echo. Jeskyně byla objevena v roce 1797 Johnem Houchinsem, od té doby byla postupně prozkoumávána a odhalována. Vstupní otvory do jeskyně jsou však známé již po několik tisíc let, což dokazují archeologické vykopávky z oblasti. V jeskyni se po několik let těžilo guano, které bylo zapotřebí k výrobě střelného prachu.

Na počátku 20. století byla jeskyně postupně zpřístupňována pro veřejnost a stala se velmi oblíbenou atrakcí. Byla však také předmětem sváru mezi společnostmi, které se nemohly dohodnout na tom, která bude vybírat peníze od návštěvníků. V dalších letech byly v jeskyni objevovány stále nové a nové chodby, které se nakonec propojily s jeskyněmi v okolí. Po skončení 2. světové války se Mammoth Cave stává nejdelším jeskynním systémem světa. V roce 1941 byla jeskyně i se svým okolím prohlášena za národní park rozkládající se na ploše 214 km2 v okrese Edmonson. Roku 1972 došlo k propojení jeskyně s tehdy třetí nejdelší jeskyní světa – Flintovou jeskyní.

Národní park byl následně v roce 1981 pro svou jedinečnost zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V dnešní době je již jeskyně skoro třikrát delší než druhá nejdelší jeskyně na světě – Optimistická jeskyně nacházející se na Ukrajině. Jeskyně se stala domovem a útočištěm pro mnohé druhy ohrožených živočichů a vyskytují se zde také vzácné druhy rostlin. Poblíž jeskyně se nacházejí další dva velké jeskynní systémy, jako Fisher Ridge s délkou chodeb 172 km a Martin Ridge s chodbami o délce 51 km. Pokud by se tyto jeskynní chodby podařilo propojit s Mamutí jeskyní, vzniklý systém by měl délku přes 800 km chodeb.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko