Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Great Basin NP

Národní park Great Basin se rozkládá na hranicích amerického státu Nevada a Utah, v suché hornaté oblasti mezi pohořími Sierra Nevada a Wasatch. Národní park, který byl založen v roce 1986 je součástí největší americké pouště zvané Great Basin Desert. Toto obrovské území nemá přirozený odtok, proto se veškerá voda (pokud nějaká je)zadržuje v osamělých slaných jezerech a mokřištích, odkud se odpařuje do horkého vzduchu.

Tento národní park vznikl v lokalitě, která pod sebe zahrnuje okolí druhé nejvyšší hory Nevady – Wheeler Peak, které se svou výškou 3982 metrů nad mořem dominuje pohoří Snake Range. K vidění jsou zde nádherné horské scenérie s vysokými štíty hor, ledovcová jezírka a na některých místech dokonce i sněhová pokrývka. Sníh se zde dokáže udržet až do pozdního léta. Zelená vegetace je zde proto velice ojedinělá, šanci na přežití má pouze ve vyšších nadmořských výškách, kde je dostatek vláhy pro její život. Park je přitažlivý hlavně krápníkovými jeskyněmi, ale také dlouhověkými borovicemi osinatými, které zde rostou a jsou považovány za jeden z nejdéle žijících organismů na světě.

Zdejší krápníkové jeskyně objevil v roce 1885 místní farmář a prospektor Absalom Lehman, jeho jméno proto jeskyně dodnes nesou. Jejich stáří je odhadováno na více než 600 milionů let. Vznikly usazováním vrstev vápenatých ulit a krunýřů drobných živočichů na dně tehdejšího teplého a mělkého moře. Postupem času došlo působením vysokých tlaků a teplot na jejich přeměnu v druhořadý mramor a tvrdý vápenec. Celá tato masa se následně vyzdvihla do současné nadmořské výšky a došlo k jejímu popraskání. Prasklinami začala pronikat voda, která dutiny ještě zvětšila, a tím byl položen základ pro vznik jeskyní. Jakmile voda ustoupila, začala na stropech a stěnách vznikat krápníková výzdoba. Dnes jsou jeskyně jednou z hlavních atrakcí národního parku. V podzemí se udržuje stálá vlhkost a teplota kolem 10°C.

Háj prastarých borovic Bristlecone Pine Grove se rozkládá na okraji sedla pod horou Wheeler Peak. Dostanete se k nim po cca 3 km dlouhé pěší trase, která je poměrně náročná a vytrvale stoupá. Borovice zde žijí v nehostinných podmínkách, kde se střídá vítr s mrazem a sněhem, ale zároveň také s nesnesitelným žárem slunce. Přesto se zde borovicím již téměř 5 tisíc let daří a tyto podmínky jim vyhovují. Za svůj úctyhodný věk však vděčí borovice zvláštní pryskyřici, kterou obsahuje jejich dřevo. Ta totiž ochraňuje stromy před všelijakými škůdci, konzervuje je a tak zpomaluje jejich růst i stárnutí. U jedné borovice bylo při vědeckém zkoumání zjištěno její stáří 4900 let, což znamená, že borovice zde stála o 300 let dříve, než se v Egyptě začaly stavět starověké pyramidy v Gíze. U těchto „pamětníků“ si tak člověk uvědomí pomíjivost lidského života.

Projít se můžete po krátkém naučném chodníku, kde jsou jednotlivé borovice popsány na informačních tabulích. Dozvíte se zde mnoho zajímavého nejen o těch dosud živých stromech, ale také o padlých kmenech. I když národní park Great Basin nepatří mezi ty nejznámější turistická lákadla Spojených států, jeho krásná příroda rozhodně stojí za průzkum. Park je perlou amerického Jihozápadu a také ideálním místem pro lidi, kteří nemají rádi tisícové návaly turistů, jak tomu bývá v jiných amerických parcích.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko