Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gettyho vila hostí jednu z největších sbírek antického umění

V roce 2006 byla v kalifornské Santa Monice znovuotevřena honosná Gettyho vila, která hostí jednu z největších sbírek antického umění a vystavuje starověké řecké, etruské a římské artefakty. Je tak další částí J. Paul Getty Musea, které je považováno za jedno z nejlepších muzeí v Los Angeles.

Polovina 20. století byla pro oblast americké jižní Kalifornie dobou obrovského rozmachu a s tím souvisejících podnikatelských příležitostí. Řada lidí se v této době dokázala svou pílí a nápady vypracovat až na vrcholné příčky společnosti. Úspěšní obchodníci a umělci se zde usazovali a budovali honosná sídla. Jedním z nich byl i Jean Paul Getty (1892 - 1976), pokračovatel rodinného podniku zabývajícího se těžbou a produkcí ropy. Průmyslník se narodil v minnesotském Minneapolis do petrolejářské rodiny.

V jeho obchodních aktivitách se mu velmi dařilo, stal se tak jedním z prvních lidí na světě, kteří vydělali přes miliardu dolarů. Odvětví, kterému se věnoval, bylo totiž součástí prudce se rozvíjejícího průmyslu. Jeho firma Getty Oil se dokázala z původních ropných polí v Oklahomě rozšířit až do arabského světa. V roce 1950 se přestěhoval do Anglie, kde zůstal až do své smrti v roce 1976. Měl syna Jeana Paula Gettyho Juniora. 

Gettyho velkou zálibou bylo zejména antické umění. Záliba však díky neomezeným finančním možnostem přerostla ve sběratelství. Sbíral starožitnosti a byl také vlastníkem mnoha cenných děl. Jeho větší vášní však bylo předměty shánět, než je pak vlastnit. Shromáždil pozoruhodnou sbírku evropského malířství, sochařství a užitného umění, zaměřoval se na umělecká hnutí 20. století. Jednotlivé předměty shromažďoval nejprve v rezidenci v Pacific Palisades (Malibu) na západním okraji Los Angeles. To zanedlouho kapacitně nestačilo, proto bylo rozhodnuto o postavení nové budovy v blízkosti původního domu.

Gettyho vila

Getty dostal několik návrhů možné podoby nového muzea, ale nakonec zvítězila myšlenka na vybudování repliky antického domu Villa of the Papyri z města Herculaneum v jižní Itálii. Tato antická vila byla v roce 79 společně s nedalekými Pompejemi zničena mohutným výbuchem sopky Vesuv. V roce 1974 tak byla otevřena kvalitní kalifornská replika této slavné vily z dob antiky. Obzvlášť úchvatně působí hlavní peristyl se zahradou a velkým bazénem lemovaným bronzovými plastikami. V budově se dnes prolínají autentické římské detaily s moderní technologií. 

Getty Villu posléze naplnil vzácnou kolekcí starověkého umění. Getty toužil po tom, aby jeho sbírka, v níž převažuje evropské umění od renesance až po impresionismus, byla přístupná široké veřejnosti a to zdarma. Vila se tak stala oblíbeným místem pro návštěvy místních obyvatel i turistů. Gettyho rozsáhlá soukromá sbírka se později stala základem pro vznik amerického J. Paul Getty Museum

V letech 1997 až 2006 prošla vila generální rekonstrukcí, kdy byl částečně pozměněn původní plán domu. V době rekonstrukce byly sbírky přemístěny do nového rozsáhlého muzea Getty Museum v části Los Angeles, otevřeného v roce 1997. To je dnes domovem pro sbírku západoevropského umění od středověku po současnost a Getty Villa se specializuje jen na originální antickou kolekci. Gettyho komplex dnes netvoří jen muzeum, ale také Gettyho nadace, jejíž činnost souvisí s výzkumem, památkovou péčí a granty.

Celý areál i vila jsou přístupné i bez průvodce, ale několikrát za den jsou zde pořádány prohlídky s průvodcem, zaměřené vždy na jednotlivou část domu nebo konkrétní druh umění. Návštěva vily zabere několik hodin, proto si na ni vyhraďte dostatek času. V novém amfiteátru se konají představení řeckých dramat a různá taneční vystoupení. Nechybí zde ani luxusní kavárna a restaurace, která poskytuje bohaté možnosti občerstvení.

- jap -

Další články z USA: 
J. Paul Getty Museum 
Hartford - pojišťovna, kam se podíváš
Na Floridu za aligátory, krásnou přírodou i zábavou 
Podmořský svět ve floridském akváriu v Tampě 
Grand Canyon patří k nejstarším národním parkům USA 
Expedice napříč USA - národní parky IV.

 

Článek byl zobrazen 4 469 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko