Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Na Floridu za aligátory, krásnou přírodou i zábavou

SOUTĚŽNÍ ČLÁNEK - Jeden náš poslanec kdysi komentoval nákup bytu bývalého premiéra v Miami slovy, že na Floridě je „jenom smrad, důchodci a krokodýli“. Vypadá to, že pan poslanec na Floridě nikdy nebyl. My jsme během naší cesty viděli nádherné přírodní scenérie, vyhlášené pláže i zábavní parky, odpalovací rampu pro raketoplány i nejjižnější místo spojených států. A skoro všude to vonělo …

Při zhruba třítýdenní cestě po americké Floridě jsme se snažili vyďobat si co možná nejzajímavější místa státu, který z jedné části omývá Tichý oceán a na druhé straně můžeme smočit nohu v Mexickém zálivu neboli Gulf of Mexico. Až s odstupem času se ukázalo, co bylo opravdu zajímavé a co v nás zanechalo hluboké stopy. Mezi nezapomenutelné zážitky patřila určitě návštěva národního parku Everglades, který pokrývá značnou část jižního cípu poloostrova společně s národním parkem Big Cypress neboli velký cypřiš. 

Everglades
Foto: Everglades

Vybaveni mapou a samozřejmě fotoaparáty a dalekohledem jsme autem z půjčovny vyrazili vstříc nejpopulárnějšímu zvířeti této oblasti, aligátorovi, místními familiérně označovaného prostě jen gator. První zastávka a zároveň naše první setkání s aligátorem se odehrálo v Everglades Park Service Visitors Centre, což je zjednodušeně řečeno, kromě onoho návštěvnického centra, oplocený a vyasfaltovaný kus bažiny, kde si může zblízka a zcela bezpečně prohlédnout aligátory v jejich přirozeném prostředí i malé dítě nebo čiperný americký senior. Když jsme prvně přistoupili k plůtku, za nímž se vyhříval menší aligátoří samec (aspoň průvodce to tvrdil a my jsme se do bližšího zkoumání nepouštěli), bylo to samé „jé, dívej, tý jo, to je macek“ atd. Až po projetí celé oblasti Everglades jsme zjistili, že to žádný macek nebyl a že se k aligátorům dostaneme tak blízko, až nám to nebude milé. V celém národním parku je hned několik takových míst, odkud lze aligátory bezpečně pozorovat, a pak taky spousta míst, odkud už pozorujete zvířata zcela na vlastní riziko. Z tohoto pohledu se jako nejvýživnější ukázal průjezd částí parku Big Cypress. Při odbočce z jedné z hlavních cest se nabízel opět velmi pěkný pohled na část řeky a několik aligátorů na břehu, samozřejmě z oploceného mola. Několik aut se však vydalo po cestě dále do parku podél řeky a my za nimi. Asfaltová cesta lemovala místní říčku a břehy lemovali aligátoři. V těchto místech už setkání se zvířaty nebránilo vůbec nic. Občas jsme na chvíli zastavili a vylezli z auta, nedůvěřivě jsme pozorovali, jestli se některý aligátor nepohnul, a když ano, následoval skok do auta. Všechna auta před námi se dávno otočila a vrátila zpět na hlavní. Asfaltová cesta se totiž postupně změnila v prašnou, ale pohled doprava na řeku byl stále stejný. Před námi na cestě se náhle z prachu vynořila nějaká hromádka. Pomalu jsme přijížděli blíže a až v těsné blízkosti jsme rozpoznali, že to je stočený had. Zmije. Kresba na zádech byla výrazná, ale naší zmiji obecné se moc nepodobala. Báli jsme se vyklonit se nad ní z okna, natož abychom vylezli z auta a nějak na ní doráželi. Zarazilo nás, že ani po najetí autem do její těsné blízkosti se vůbec nepohnula. Kousek za zmijí jsme i my otočili auto, minuli hada podruhé a zamířili zpět. I na této prašné cestě, která byla kupodivu vyznačena v mapě, jsme neustále sledovali, kam by se ještě dalo odbočit a něco zajímavého vidět. Jednu takovou odbočku jsme minuli a řekli si, že to zkusíme. Prašná cesta se vnořila do lesíka a velmi rychle se změnila v blátivou stezku lemovanou močálem a samozřejmě aligátory. Najednou jsme ty vyboulené oči viděli všude. Bláta přibývalo a vzhledem k tomu, že jsme neseděli v „humbeem“ ale v obyčejném dodge calibra, začali jsme trochu propadat panice a hlavně myšlenkám na rychlý návrat. Uvíznout v autě z půjčovny uprostřed bažiny plné krokodýlů by nebylo nic moc. Na jednom pevnějším místě se nám podařilo auto otočit… a rychle odsud pryč. 

Everglades
Everglades
Everglades
Everglades
Everglades
Foto: v Everglades jsou k vidění především volně žijící želvy, ptáci a krokodýli

Cestou z oblasti Everglades jsme na cokoliv spojené s gatory narazili ještě mnohokrát. Air boats, vznášedla, která vás a několik dalších odvážlivců provezou bažinami, jsme odmítli hned z několika důvodů. Jednak jsme si říkali, že to těm potvorám asi nebude příjemné, když jim několikrát za den projede kolem čumáku obří vrtule se sedátky, která vytváří jen hluk a smrad, a taky v nás opět hlodal červík pochybnosti, co když se loď nakloní nebo dokonce… 

Po všech fascinujících zážitcích, okouzleni překrásnou přírodou jsme si řekli, že je přece jen čas změnit lokál a vydali se na nejjižnější místo Spojených státu amerických, na Key West.

Key West je nejjižnějším a zároveň nejzápadnějším ostrovem souostroví Florida Keys. Hledat v anglickém názvu města nějaký smysl a pokoušet se o překlad do češtiny by asi nemělo příliš smysl. Anglický název je totiž s největší pravděpodobností zkomoleninou původního španělského názvu ostrova Cayo Hueso (čti kajo weso), neboli Ostrov kostí. Samotná cesta a příjezd na Key West připomíná americkou road movie. Jedete po Highway číslo 1 až na její konec, resp. začátek, a většinu cesty vás obklopuje blankytně modré moře. Občas profrčíte přes nějaký menší ostrůvek a městečko, ve kterém hlavní cestu lemují bary, restaurace, motely a sem tam nějaký ten obchod s plážovými potřebami. Z rádia zní nějaká americká klasika 60. let a vy jen litujete, že nesedíte v kabrioletu. Za ostrovy občas vybíhá do moře torzo starého dřevěného mostu a na něm… pejskař. Tohle musí být cesta do ráje.

cesta na Key West
Foto: cesta na Key West

Všichni, kteří přijíždějí na Key West z okolí Miami a neví, co od něj čekat, zažijí kulturní šok. Stejně jako my. Key West je natolik odlišný od zbytku Floridy a natolik přátelský pro Evropany, že jsme si město okamžitě zamilovali. Ne že by se v novější části města neobjevovaly obří stores a fast foody, natolik daleko jsme od Ameriky zase nebyli, ale stará část města, to už byla jiná káva. Dřívější ostrov ztracených existencí je dnes především ostrovem turistů a dobré nálady. Hlavní i vedlejší ulice jsou doslova obsypány bary, ze kterých se line hlasitá hudba a latinsko-americké rytmy. Lidé se pohybují podvědomě houpavým krokem, mlsají lime cake, cucají mojito a mezi tím vším se proplétají turisté na kolech. Nic z toho jsme si nechtěli odepřít. Hned v motelu jsme si půjčili na dva dny kola. Kola těžká, oprýskaná, s jedním převodem a košíčkem na nákupy. Rychlou jízdu ve městě stejně nikdo nepraktikuje a košík se nakonec taky hodil. Abychom nejezdili jen tak od baru k baru, projeli jsme si hned po ránu skoro celý ostrov. Od pláže, kde kromě nás byli jen ranní běžci a pelikáni lovící ryby, až po přístav s obří zaoceánskou lodí. Pokud si nějaký návštěvník Key Westu odpustí lime cake a vyjížďku na kole, tak si určitě nikdo nenechá ujít návštěvu nejjižnějšího bodu ostrova, Southernmost Point, což je asi dva a půl metru vysoká bójka v jižním cípu South street a Whitehead Street, u které se všichni chtějí vyfotit a která informuje, že Kuba je jen 90 mil daleko, resp. blízko. Další povinnou atrakcí je západ slunce. Na tuto romantickou záležitost jsme byli obzvláště zvědaví. Shromáždili jsme se tedy na nábřeží s další tisícovkou nadšenců, kteří byli pochopitelně v párech a láskyplně se všichni drželi kolem ramen. Zraky jsme upírali na moře a oranžovou kouli, která se do něj pomalu nořila. Vrcholného zážitku pak lze dosáhnout, pokud se na horizontu objeví loď, nejlépe pak loď, jejíž silueta připomíná koráby z dob Kryštofa Kolumba. Takové štěstí jsme bohužel neměli. Jakmile slunce zmizelo v moři, vyrazili jsme na procházku městem s cílem dát si nějaký ten drink a ochutnat vyhlášený lime cake. Cestou jsme diskutovali o tom, zda je západ slunce na Key Westu opravdu taková bomba, jak se tvrdí a shodli jsme se na tom, že to sice stojí za to vidět, ale mnohem hezčí a romantičtější je západ slunce u nás na rybníce. 

Key West
Key West
Key West
Key West
Foto: Key West

Z Key Westu jsme odjížděli plní nadšení, zážitků a příjemných pocitů. Zároveň nám bylo jasné, že pravděpodobně už nic hezčího na Floridě nezažijeme. 

Autor: Martina Stará

Fotogalerie

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

 
Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

 
Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

 
Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

 
Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

Everglades

Everglades 

 
Everglades

Everglades 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

 
Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

 
Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

 
Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

 
Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

Key West

Key West 

 

další fotografie

Hlavní partner soutěže

CK TILIA

Specialista na poznávací zájezdy do Izraele a Jordánska a na léčebné a relaxační pobyty u Mrtvého a Rudého moře. Okruhy po nejzajímavějších místech biblické země, po stopách legend, zázraků, záhad a tajemna. Zajištění letenek, transferů a ubytování v Izraeli. Dále taky poznávací okruhy na Srí Lance a v Maroku. CK Tilia nabízí i pronájem obytných motorových lodí na více než dvaceti základnách v západní a jižní Evropě. Plavby po kanálech a řekách ve Francii a Itálii. Loď si řídíte sami.

Další partneři

CK Osvěta
Originální lázeňské pobyty na ostrově Ischia - každý týden spojte koupání v moři a v termálních bazénech, možnost výletů (Vesuv, Pompeje, Capri...). Dále pobyty na ostrovech Procida, Sicílie a Lipari. Poznávací zájezdy po celé Evropě, lázeňské a wellness pobyty, eurovíkendy, exotika.

CK Fede
Specialista na Itálii - letecky Ischia, Sicílie, Chorvatsko - letecky Lopud, Maltu, Portugalsko - letecky Madeira. Široká nabídka ubytování v apartmánech, penzionech, hotelech 2*, 3* a 4* s bazénem a wellness. Cyklistické zájezdy po Evropě, letní pobyty na horách, lyžování v Dolomitech.

China Tours
Také zvažujete poznávací zájezd do Asie? Jak ale zvolit ten správný? Rada zní: vybírejte nejen podle ceny, ale i podle programu, kvality průvodců a pověsti cestovní kanceláře. Například oceňovaná CK China Tours klade důraz právě na špičkové průvodce, malé skupinky a kvalitní služby.

CK Máj
Dovolená v mnoha zemích nejen Evropy. Kromě pobytových zájezdů, včetně speciální nabídky do krásného letoviska Sivota (západní pobřeží Řecka), také lázeňské pobyty, jednodenní i vícedenní poznávací zájezdy, lyžařské a letecké zájezdy, zájezdy na přání, autobusová doprava pro skupiny...

CK SBV Trading
Dlouhodobě organizujeme pronájem apartmánů a pobytové zájezdy u Jadranu: Chorvatsko - ostrov Pag a Igrane na Makarské riviéře, severní Itálie - letovisko Caorle. Nabízíme i pobyty v horách - Lago di Garda v Itálii a Kaprun v Rakousku.

Switzerland Tourism 
Národní turistická centrála, která celosvětově propaguje Švýcarsko. Jsme k dispozici organizátorům cest do této země, poskytujeme informace médiím. Odpověď na většinu dotazů najdete na www.MojeSvycarsko.com, kde si můžete naplánovat dovolenou, cyklovýlet nebo horskou túru podle vašeho přání.

Sport-live.cz
Online prodej sportovních potřeb za atraktivní ceny. Specialista na koloběžky pro děti i dospělé. Půjčovna a servis koloběžek. Nadstandartní služby s dlouholetou tradicí.

Restaurace a penzion Angusfarm 
Unikátní restaurace u Plzně (cca 40 km), kde se klade velký důraz na původ surovin - využití lokálních a farmářských produktů, zejména nabídka steaků a hovězích specialit plemene Angus z rodinné farmy. Můžete zde navštívit farmu, uspořádat školení a ubytovat se v klidném venkovském prostředí.

Novasol 
Zprostředkováváme ubytování v soukromí v 26 zemích Evropy. Objednejte si jeden z našich rekreačních objektů a pronajměte si rybářské chaty, horské chalupy, apartmány a vily s bazény v Chorvatsku, Norsku, Itálii, Francii, Maďarsku, Česku a dalších destinacích.

Článek byl zobrazen 7 002 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko