Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Salt Lake City – země zaslíbená

U jihovýchodních břehů Velkého Solného jezera se rozkládá hlavní a největší město amerického státu Utah, Salt Lake City. Bylo založeno v polovině 19. století mormonským prorokem Brighamem Youngem, který sem, co do země zaslíbené, přivedl svou náboženskou komunitu. Dodnes je tak Salt Lake City centrálou mormonské církve.

Vítejte ve státě Deseret

Původními obyvateli oblasti, kde se rozkládá dnešní Salt Lake City, byly indiánské kmeny Šošonů, Utů a Paiutů. Evropané do těchto míst dorazili až v polovině 19. století. Psal se rok 1847, když ke břehu Velkého Solného jezera přišla z Missouri skupina 148 mormonů vedená Brighamem Youngem (1801 – 1877). Young byl druhým prezidentem mormonské církve, přesněji Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Tito lidé se zde usadili a založili město, jehož aglomerace má dnes okolo 2 milionů obyvatel (v samotném městě pak žije okolo 183 tisíc obyvatel). Původně chtěli mormoni, kteří se v Salt Lake City usadili, založit i samostatný stát s názvem Deseret, ale ústřední americká vláda ve Washingtonu nakonec rozhodla o vzniku státu Utah, jehož je Salt Lake City od roku 1896 hlavním městem.

Salt Lake City

Vše musí mít řád

Město, které mormoni vytvořili, mělo pravidelnou šachovnicovou strukturu. Hlavní ulice vždy směřovaly buď od severu k jihu, nebo od východu na západ. Teprve na konci 19. století byly vystavěny městské části s nepravidelným půdorysem. V tu dobu totiž již mormonská církev neměla takovou kontrolu nad rozvojem města. K dalšímu rozmachu města mimo jeho původní uniformní charakter došlo roku 1869, kdy byla vybudována první transkontinentální železnice spojující Kalifornii a pobřeží Tichého oceánu s východem USA. Tento nový a rychlý způsob dopravy způsobil, že se do Salt Lake City začali stěhovat noví a noví osadníci různého náboženského vyznání. V současnosti jde o multikulturní metropoli, v níž žijí lidé různých ras i vyznání, přesto však zůstává neoficiální centrálou mormonské církve. Mormonského vyznání je dnes však pouze 30% obyvatelstva města (zatímco v celém Utahu se hlásí k této církvi 70% obyvatel). A právě propojení správy města, veřejného života a politiky s Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů je v současnosti hlavním problémem Salt Lake City.

Trocha geografie

Salt Lake City se rozkládá v severovýchodní části údolí Salt Lake Valley, které je z jedné strany ohraničeno jezerem Great Salt Lake (Velké Solné jezero) a ze strany druhé vysokými pohořími Wasatch a Oquirrh. Krajině dominuje 3452 metrů vysoký vrchol Twin Peaks, který je součástí pohoří Wasatch, jež náleží do Skalnatých hor. Řeka Jordan, která protéká městem, se vlévá do jezera Great Salt Lake, které má rozlohu 4400 kilometrů čtverečních (rozloha však kolísá v závislosti na srážkách) a najdeme na něm 13 pojmenovaných ostrovů. Jezero je bezodtoké, má pouze tři přítoky – zmiňovanou řeku Jordan a dále Bear River a Weber River. Metropole je od samotného jezera oddělena mokřinami, které jsou domovem rozmanité flóry a fauny.

Salt Lake City

Otevřeno turistům

Salt Lake City má dnes turistům co nabídnout – je bohaté na kulturní život, má zajímavou architekturu a je rovněž vyhledávanou sportovní základnou. Celosvětově se proslavilo zejména jakožto dějiště zimních olympijských her v roce 2002. Byly zde vybudovány velké veletržní prostory a paláce a tak vzkvétají také veletržní a kongresové služby. Město je rovněž sídlem mnoha muzeí a galerií, sídlí zde i řada vysokých škol. Salt Lake City každého návštěvníka mile překvapí svou čistotou a klidem. Panuje zde jakýsi daný řád a všude je cítit přátelská atmosféra.

Chrámové náměstí

Díky původní pravidelné šachovnicové struktuře ulic je ve městě poměrně snadná orientace. Centrum města tvoří náměstí Temple Square rozkládající se na ploše 40 000 metrů čtverečních, kde se nachází komplex těch nejvýznamnějších budov Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Náměstí je obehnáno 5 metrovou zdí, ale do areálu má možnost vstoupit kdokoliv. Bezvěrců se ujmou mormonské Sestry, provedou vás náměstím a odpoví na otázky týkající se jejich víry. I turisté mají přístup zdarma téměř kamkoliv, jedinou výjimkou je hlavní katedrála Salt Lake Temple – do ní mohou vstupovat jen členové církve.

Monumentální svatostánek

Salt Lake Temple je vůbec největším chrámem tohoto náboženského hnutí (ve světě jich bylo postaveno kolem 130). Chrám byl postaven přímo na místě, kde se Brigham Young dne 28. července roku 1847 rozhodl zůstat a založit nové město. Základní kámen této jedinečné stavby o rozměrech 57 x 36 metrů byl položen 6. srpna 1853 a samotná výstavba trvala dlouhých 40 let – slavnostního otevření se dočkala roku 1893. Autorem projektu novogotického chrámu z žuly, který má 5 metrů silné zdi a zabírá plochu 4 hektarů, byl Trutman O. Angell. Chrám zdobí 6 věží tyčících se do výšky 64 metrů. Na špičce jedné z věží se nachází téměř 4 metry vysoká bronzová socha anděla držícího v ruce knihu Mormonovu. Ta má v této církvi stejnou hodnotu jako bible v křesťanství či korán v islámu.

Další mormonské poklady

Na náměstí Temple Square se kromě chrámu Salt Lake Temple nachází ještě řada menších mormonských kostelů a budov sloužících k pořádání náboženských shromáždění. Jde například o Tabernacle, kde trénuje světoznámý mormonský sbor Mormon Tabernacle Choir. V budově z let 1864 – 1867 se nachází varhany, které se svými 11 623 píšťalami patří mezi největší na světě. Další zajímavou stavbou je Assembly Hall, která má půdorys ve tvaru kříže a je doplněna 24 věžičkami. Byla postavena ve viktoriánském gotickém stylu a konají se v ní týdenní koncerty. Nedaleko vstupu do Assembly Hall stojí pomník Seagull Monument, který vznikl v roce 1913 na památku události, kterou mormoni nazývají jako „Miracle of the Gulls“ (Zázrak racků). V roce 1848 údajně hejno racků zachránilo úrodu mormonských pionýrů, když se na jejich pole slétla hejna žravých kobylek. Součástí areálu Temple Square jsou také dvě návštěvnická centra. V severním North Visitor´s Center jsou dvě umělecké galerie, interaktivní model Jeruzaléma a čtyřmetrová socha Krista z bílého mramoru. V jižním South Visitor´s Center je možné se dozvědět spoustu zajímavostí o výstavbě chrámu Salt Lake Temple a prohlédnout si průřez modelu stavby.

Salt Lake City

Shromažďovací centrum

Jedním z nejvýznamnějších shromažďovacích míst pro Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je Konferenční centrum LDS, které se již nachází mimo areál Temple Square. Bylo dokončeno v roce 2000 při příležitosti konání 170. Velké mormonské konference. Dokáže pojmout až 21 tisíc věřících a na pódiu je možné obdivovat varhany s celkem 7667 píšťalami. V budově nechybí divadlo pro 900 lidí ani parkoviště se 1400 místy. Stropními průzory se dostává do interiéru denní světlo. Na střeše centra se nachází zahrada s jezírky, vodotrysky, vodopádem a místy k posezení a relaxaci. Pokud byste si chtěli připomenout první mormonské kolonisty, vydejte se do parku s nevšedním názvem This is the Place (To je to místo), v němž je umístěna socha Brighama Younga a také se tam nachází skanzen s replikami historických budov, které mormoni ve městě postavili. Park připomíná prvotní dějiny mormonského osídlení města.

Inspirace Řeckem

Mezi významné veřejné budovy v Salt Lake City patří stará radnice z roku 1864, stávající budova regionální a městské správy z roku 1894 postavená v novorománském slohu, a také novoklasicistní Kapitol stavěný v letech 1912 - 1916. Kapitol byl vybudován na vršku Capitol Hill podle návrhu architekta Richarda K. A. Klettinga. Stavba připomíná řecký Pantheon – z boku je lemována korintskými sloupy a zastřešuje ji 87 metrů vysoká kopule. V interiéru je možné si prohlédnout malby a sochy související s dějinami amerického státu Utah. V Kapitolu se dnes nachází prostory Nejvyššího soudu, Senátu a Sněmovny reprezentantů státu Utah.

Salt Lake City

Co ještě nevynechat

Zajímavými stavbami v Salt Lake City, které souvisejí s mormony, jsou i dvě rezidence postavené v 19. století. Jde o Lion House a Beehive House, které patřily duchovnímu vůdci mormonů Brighamu Youngovi a jeho početné rodině. Prorok měl celkem 25 manželek a 57 dětí. V dnešní době v jedné z rezidencí sídlí Muzeum církevní historie, které mapuje téměř 200 let existence Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Zájemci o kulturu a vzdělávání mohou v Salt Lake City navštívit ještě dvě zajímavá muzea – Utažské muzeum umění a Utažské přírodovědné muzeum. Obě se nachází v areálu státní univerzity.

Další články o městech USA

BaltimoreBuffaloEl PsoLas VegasNew York CitySacramentoSan FranciscoSan Jose

- jap -

Článek byl zobrazen 13 007 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko