Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yosemitský národní park

Yosemitský národní park rozkládající se na území centrální Kalifornie byl založen v roce 1890 a je tak třetím nejstarším parkem na území Spojených států amerických. Zaujímá území o rozloze 3080 km2 a v současné době patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi.

Prvními obyvateli tohoto území, dávno před příchodem bělochů, byli indiáni kmene Miwok. V roce 1849 do oblasti přišli dva evropští zlatokopové, kteří byli doslova uchváceni nádhernou krajinou, kterou zde objevili. Proto o svém objevu pověděli snad každému, koho potkali a informace se nakonec donesla až k prezidentovi. Ten neváhal a nechal vyhlásit Yosemite chráněným územím, o pár let později pak národním parkem. Své jméno získal park podle starého indiánského názvu Uz-u-mati, což v překladu znamená medvěd grizzly.

Yosemitský národní park dnes disponuje ohromujícím přírodním bohatstvím. Divoká příroda, fascinující scenérie, kolmé skalní stěny, obrovské vodopády, čisté řeky a jezera, jedinečná fauna i flora – to vše tady najdete. Údolí, ve kterém se park rozkládá, bylo v dávných dobách vymodelováno ledovcem. Park ležící na úpatí pohoří Sierra Nevada každoročně přitahuje miliony návštěvníků a stal se oblíbeným cílem horolezců z celého světa. Yosemite jim poskytuje ideální podmínky v podobě obrovských a značně náročných skalních stěn.

I když Yosemitský národní park leží pouhých 6 hodin jízdy od Los Angeles a je snadno přístupný i ze San Francisca, najdete v něm drsnou horskou a nedotčenou přírodu. Každý rok sem zavítá kolem 4 milionů turistů, a i přes tento vysoký počet se nedá říct, že by byl park nějak přeplněn. Místa, která jsou dostupná autem, totiž představují jen asi 5% z celkové plochy parku. Většina návštěvníků míří jen do Yosemitského údolí, ale davy turistů se samozřejmě vyskytují také na krátkých trasách a známých vyhlídkách, jako je kupříkladu jedinečný Glacier Point. Odtud se naskýtá snad nejhezčí výhled na Yosemite a Half Dome.

Jednou z největších zajímavostí je nepřehlédnutelný kilometr vysoký skalní masív El Capitan, který dominuje spodní části Yosemitského údolí. Přibližně jeden kilometr vysoká žulová stěna je neodolatelnou výzvou pro horolezce, kteří si jejím zdoláním splní svůj životní sen. Pokud jde vše bez problémů a přeje počasí, tak výstup trvá 2 – 3 dny. Našli se však i horolezci, kteří stěnu pokořili za pouhé 2 hodiny a 43 minut, čímž vytvořili světový rekord!. El Capitan je také místem, kam se rádi vydávají tzv. base-jumpeři, neboli skokani s padáky. Ti si vychutnávají adrenalin při seskoku volným pádem z této obrovské stěny. Pro mnohé se však El Capitan stal bohužel osudným.

Dalším takovýmto lákadlem je skalní stěna Half Dome měřící 2695 metrů nad mořem, kde převýšení dosahuje kolem 1400 metrů. Pod těmito horskými velikány se rozkládají krásné louky Tuluomne meadows. Na jihovýchodní hranici parku se tyčí jeho nejvyšší vrchol Mt. Lyell, jenž dosahuje nadmořské výšky 3997 metrů. V parku najdete také spoustu krásných vodopádů, které spadají z vysokých žulových útesů. Nejznámějším vodopádem je Yosemite Fall, který je se svou výškou 740 metrů pátým nejvyšším vodopádem světa. Následují vodopády Bridalveil (189 m), Nevada (181 m) a Vernal (96 m).

Velkou atrakcí parku jsou také obrovské stromy sekvojí, které jsou nejstaršími stromy v Americe i na celém světě. Některé z nich jsou staré až 3200 let. Rostou zde také sekvoje vždyzelené, z nichž nejznámější má obvod kmene 29,5 metrů a průměr kmene 8,5 metru. Jedním z míst, kde je velký výskyt těchto gigantických stromů je Mariposa Grove nacházející se asi 2 míle od parku. Tato oblast je jednou z nejnavštěvovanějších, v letních měsících tudy musí projíždět dokonce turistický kyvadlový autobus. Nejznámějšími stromy jsou Grizzly Giant Tree starý 2700 let, ještě starší je General Sherman a California Tree, do jehož kmenu byl v roce 1895 vyražen tunel.

Yosemitský národní park se stal útočištěm mnoha druhů zvířat, například medvěda grizzlyho, pumy, kojota, jelena wapiti, ovce tlustorohé, jezevce, kuny, králíka, mnoha druhů zemních veverek, lasic, rosomáka a na zimu bělajícího hranostaje. Z ptačí říše je zde zastoupeno 295 druhů ptáků, žije zde i mnoho druhů ryb, obojživelníků a hmyzu.

Kromě medvěda grizzlyho žije v parku asi 300 medvědů baribalů. Veškeré jídlo, vodu i kosmetiku musíte mít proto uzavřenou v plechových skříních. Turisté jsou neustále upozorňováni na to, že ani uzamčené auto není pro medvědy žádnou překážkou. Každoročně se dostanou do přibližně 1000 uzavřených aut při hledání potravy. Kvůli medvědům jsou také odpadkové koše v celém parku vyrobeny z tlustého železa a vybaveny speciálním uzávěrem. Setkání s medvědem není v Yosemite ničím neobvyklým, člověk proto musí být ostražitý a dodržovat pokyny správy parku.

V oblasti, kde se nachází Visitor Centrum a General Store jsou turistům k dispozici hlavní ubytovací kapacity a mají zde dostatečné zázemí. Zbytek tvoří odlehlá místa, tzv. „backcountry“, kde nemusíte za celý den potkat ani človíčka. Pokud jste se rozhodli strávit v parku alespoň několik dní, čekají na vás stovky kilometrů pěších tras úchvatnou krajinou s nezapomenutelnými výhledy. Ideální dobou pro pěší turistiku je léto a podzim.  Severní části parku jsou v zimě nedostupné.

- jap -

Předchozí články z USA:
Venice – americké Benátky
San Diego - Sea World
Koloniální Santa Barbara
Los Angeles - J. Paul Getty Museum
Muzeum našlapaných aut na Floridě

Článek byl zobrazen 12 791 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko