Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledová královna Mount McKinley

Na severu severoamerického kontinentu se v Aljašských horách ukrývá obrovský horský masív Mount McKinley tvořený sněžnou masou. Se svou výškou 6194 metrů nad mořem je nejvyšším vrcholem Severní Ameriky a přitahuje horolezce ze všech koutů světa.

Mount McKinley leží v aljašském národním parku Denali, který zahrnuje plochu neuvěřitelných 25 tisíc čtverečních kilometrů. Masív dominuje obzoru Jižní Cookovy zátoky, která je vzdálená asi 322 km. Samotné hoře se stále častěji říká jejím původním domorodým názvem Denali, což v jazyce indiánského kmene Athabaskanů znamená „Velký“. Výrazný vrchol Mount McKinley totiž dominuje mezi ostatními aljašskými vrcholy, které dosahují nadmořských výšek „pouhých“ 3600 až 5300 metrů.


Autor: Nic McPhee

Masív Denali je tvořen pěti obrovskými ledovci Peters Glacier, Muldrow Glacier, Traleika Glacier, Ruth Glacier a Kahiltna Glacier, dále mohutnými hřebeny a nespočtem vodopádů. Přesto výstup na vrchol nezahrnuje nijak obtížné technické lezení. Je však potřeba si dávat pozor na nepředvídatelné změny počasí, kvůli kterým byl zmařen již nejeden lidský život.

Panují zde jedny z nejhorších klimatických podmínek na zemi, v zimě teplota klesá klidně až na -35°C a pověstné vichřice dosahují rychlosti přes 240 km/h. Hora je rovněž považována za nejstudenější vrchol planety, nachází se „jen“ 288 km od severního polárního kruhu. V době lezecké sezóny, tj. v květnu a červnu, kdy na Denali nikdy nenastává opravdová tma, se o zdolání vrcholu pokouší kolem tisícovky horolezců. Převážné většině z nich se však pro nedostatečnou aklimatizaci nebo nepříznivé počasí nepodaří vrcholu dosáhnout.

Horolezci během pokusu o výstup v horách obvykle stráví 3 týdny. S sebou si samozřejmě nesou i vybavení a jídlo, jejich batohy tak mohou vážit až 60 kg. Nejčastěji volenou trasou je výstup přes Kahiltna Pass ve výšce 3146 metrů nad mořem. V základním táboře je od května do července horolezcům k dispozici rangerská stanice, kde se mohou v případě potřeby obrátit o pomoc. Jelikož se však do hor vydává stále více turistů, kteří nemají zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přeceňují své síly, musí se při akcích na jejich záchranu stále častěji používat vrtulník. Snad nejtragičtěji se do dějin výstupů na Mount McKinley zapsal rok 1992, kdy zde zahynulo 11 lidí.

O první doložený výstup se v roce 1910 postarala parta aljašských zlatokopeckých starousedlíků z Fairbanksu. Nápad vystoupat na vrchol Mount McKinley se jim zrodil v hlavách kde jinde než v hospodě, když už byli mírně přiopití. Uzavřeli mezi sebou sázky a čtyři odvážlivci se vydali na expedici, která se do historie hory zapsala pod názvem Sourdough Party (Výprava starousedlíků). Na horu stoupali z její severní strany, která se jim zdála být nejblíže, to ale nevěděli, že ve skutečnosti je všechno jinak.

Výprava nakonec trvala několik měsíců, ale měla šťastný konec. Na severním vrcholu byla vztyčena 12 metrová smrková kláda s vlajkou. Jaké však bylo zklamání zlatokopů, když se vrátili do Fairbanksu a zjistili, že kláda není vůbec vidět. Navíc o něco málo vyšší je jižní vrchol hory, na kterém stanula 7. června roku 1913 další horolezecká expedice. Ta alespoň potvrdila, že na severní špici opravdu stojí stožár s vlajkou.


Autor: Jay Cagle

Svůj dnešní název Mount McKinley získala hora po 25. prezidentovi Spojených států amerických Williamu McKinleym v roce 1897. V roce 1917 bylo pak okolí hory vyhlášeno národním parkem Mount McKinley. O vytvoření parku se ve velké míře zasloužil Newyorčan Charles Shelton, který byl zdejší krajinou doslova okouzlen. A není divu, tato severská příroda je velice rozmanitá, koncentruje se zde velké množství zvěře a najdeme zde také jedinečnou flóru. Shelton usiloval sice o to, aby byla oblast pojmenována původním názvem Denali, ale neuspěl. Teprve v roce 1980 se díky zákonu o národních zájmech Aljašky a zachování země rezervace zvětšila a došlo k navrácení k původnímu indiánskému názvu Denali National Park and Preserve.

Jakmile byl park zpřístupněn veřejnosti, museli se sem první přírody chtiví návštěvníci prodírat pustinou buď pěšky, nebo na koni. Roku 1923 byla zprovozněna železnice Seward-Anchorage-Fairbanks. Turistického boomu v pravém slova smyslu se park dočkal až v 70. letech 20. století, jakmile byla dokončena silnice George Parks Highway a bylo tak usnadněno cestování parkem i mezi městy. Dnes sem každou sezónu zavítá kolem půl milionu návštěvníků a stále jich přibývá.

Autor: Jana Přibylová

Další články, které mimo jiné na stránkách o USA najdete, jsou:
Aljaška - za kouzlem Severu
Wupatki – neklidné místo pro život
St. Augustine – vzpomínka na koloniální minulost
Aljaška - severská divočina na dosah
Neonové srdce New Yorku

Článek byl zobrazen 6 089 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko